3 Niesamowite Polki, sławne i uznane na świecie, o których w Polsce nikt nie pamięta


Jako Polacy dopiero odkrywamy swoje i zaczynamy się nim cieszyć. “Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to hasło opisuje nas bezbłędnie. Na szczęście wszystko się zmienia, zaczynamy się coraz bardziej doceniać i poznawać – po wiekach lub dekadach historycznych przekłamań.

Mamy na blogu 2 hitowe teksty o 2 zupełnie niesamowitych facetach – Julianie Ochorowiczu – polskim Tesli oraz Jacku Karpińskim – polskim Gatesie, Jobsie i Woźniaku w jednym (choć raczej powinnam napisać, że Gates, Jobs i Woźniak to byli amerykańscy Karpowicze).
Teraz czas na panie.

 

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

 

Poznaj 3 kolejne wspaniałe kobiety, które swego czasu narobiły szumu w świecie, a o których teraz mało kto pamięta.
Oto one:

 

1. Nina Górniak 1915-1939 – Projektantka mody

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

Nina Górniak 🙂

 

Uznana w świecie projektantka tkanin i mody, wizażystka. Osiągnęła sukces w bardzo młodym wieku i był to sukces światowy.
Jej nazwisko znajduje się w encyklopediach sztuki wydanych we Włoszech.
W 2000 r. w Neapolu miała miejsce wystawa „Podróż przez świat mody” – znalazły się na niej kreacje Niny opisane jako „oryginalne i nowoczesne”. Faktycznie, można by je nosić i dzisiaj, bez żadnych modyfikacji.
Nina zrobiła na owe czasy zawrotną karierę – była gwiazdą okładek, pracowała z najlepszymi, a jej stroje, materiały, kostiumy teatralne były rozchwytywane.
Po Wystawie Sztuk Aplikowanych 1934r w Paryżu, jej unikalne, nowatorskie tkaniny zaczęły kupować takie firmy jak Rodier, czy Chanel (miała wtedy 19 lat!).
Tymczasem hasła „Nina Górniak” nie ma nawet w Wikipedii (może ktoś z Czytelników to zmieni?).

 

Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji

Czekamy na ubrania na Jasnej Polsce! Szaty, sukienki koszulki, torebki, szaliczki, kapelusze…. Pozwól się znaleźć – mamy do tego specjalną kategorię

 

Jak to się zaczęło?
Nina (Janina) Górniak pochodziła z patriotycznej, świadomej cieszyńskiej rodziny.
Jej ojciec Franciszek Górniak: „Otrzymał tylko podstawowe wykształcenie, skończył szkołę ludową. Obdarzony zdolnościami manualnymi, uruchomił warsztat ślusarski. Dla rodziny chciał jednak lepszego bytu. Kupił z żoną pole w Sibicy  pod Cieszynem, uruchomił cegielnię i wybudował piękny dworek w dużym parku.
Ten wyjątkowy przedsiębiorca stworzył największe polskie przedsiębiorstwo na ziemi cieszyńskiej bez pomocy obcego kapitału, a tylko dzięki swojej wyjątkowej pracowitości i talentom organizacyjnym.”
Ich dom tętnił życiem i mieszkały w nim same osobowości. Tata Franciszek to osobna historia, mama Niny – także. Podobnie rodzeństwo. O całej familii przeczytasz tutaj: http://www.bielsko.biala.pl/kalendarz/artykuly/140/nic-dla-siebie.

 

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

 

Ale, wracając do Niny – trudno nie być wyjątkowym w takiej rodzinie…
Nina od małego bardzo udzielała się w harcerstwie. Robiła to z takim zaangażowaniem, że w dowód uznania wzięła udział w światowym zlocie w Anglii.
„Zajęła się tam wystrojem podobozu delegacji HPCz., o czym z zachwytem pisała angielska prasa, podobnie jak o ludowym stroju cieszyńskim, w którym chodziła.”
Nina Górniak najpierw miała pracownię i sklep w Krakowie, potem w rodzinnej Sibicy, gdzie wzorem taty chciała stworzyć rodzinną firmę.
Jak zawsze lokalna patriotka, planowała założyć szkołę tkactwa dla dziewcząt z Zaolzia.

 

 

„Tworzyła tylko unikaty, niepowtarzające się wzory na materiałach tkanych z angielskich wełen w najlepszym gatunku. Tkaniny miały geometryczne, ciekawe wzory i żywą kolorystykę. Do projektu dołączała próbki tkanin.”
Zginęła w wieku 24 lat 7 września 1939 roku. Raniona w zbombardowanym pociągu, wzięła ślub na łożu śmierci. Pochowana w nieznanym grobie.
Zbiory, które były w Sibicy, bibliotekę, rodzinne pamiątki, zdjęcia, projekty… Niemcy pieczołowicie spalili na podwórku domu.
Swoją drogą, to ciekawe – co ten naród musi o nas myśleć? Jak bardzo nam zazdrościć, jak bardzo podziwiać w skrytości i jak bardzo się obawiać naszej energii, że pracowicie korzysta z każdej okazji, by zatrzeć wszelkie ślady po polskim geniuszu, talencie i błyskotliwej kreatywności.
Kolejnym takim przykładem jest historia „Gdańskiego Nieba” – polskim fresku z Gdańska skutym co do centymetra, a mimo to odzyskanym, o którym wkrótce napiszę.

 

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska
Z projektów Niny zachowało się niewiele fotografii, notatek w gazetach i kilkanaście szkiców. Oto jeden z nich – kostium teatralny. Zdaje się, że jest tu morską falą w towarzystwie rybaka 😉

 

 

2. Maria Czaplicka 1884-1921 – Badaczka syberyjskich szamanów

 

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

Maria Czaplicka

 

Badaczka Syberii. Pionierka antropologii jako dyscypliny naukowej.
W1912 w Oksfordzie zrobiła z niej doktorat – jako druga osoba w Europie! Później wykłada na tej uczelni jako jedyna kobieta.
W Polsce uczyć się nie mogła (UW przyjmowało kobiety od 1915), ale skończyła te same co Curie-Skłodowska konspiracyjne kursy na Uniwersytecie Latającym. Była podobno niesamowicie zdolna – nauka, a później praca naukowa przychodziły jej z łatwością.
Dlatego też, gdy już studiowała w Londynie, dostała zlecenie na zbadanie syberyjskich ludów – a konkretnie Ewenków (Tunguzów).
W 1914, po tym jak znalazła się na Syberii, nagłówki pierwszych stron gazet krzyczały: Dama przewodzi uczonym, Nieustraszona badaczka, Kobieta z Oksfordu na Syberii.
Maria Czaplicka cały rok przemierzała Syberię, żywiąc się – gdy wszystko kisło i zamarzało – zapasami czekolady. Przetrwała wszelkie skrajne warunki i sytuacje – potrafiła bez jedzenia pokonać 30 km. Odkryła Syberię wcześniej nieznaną, robiąc setki zdjęć i notatek – powstały z tego książki i artykuły znane na całym świecie.

 

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

Maria Czaplicka w stroju Ewenków

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

 

Jej nazwisko powtarzało się we wszystkich bibliografiach szamanizmu (np. Maria Antoinette Czaplicka “Aboriginal Siberia”). Badała syberyjskie wierzenia magiczno-religijne osnute wokół transowej podróży szamana, który na Syberii bywał kapłanem, lekarzem, a często i wodzem.
„W “My Siberian Year” spotykamy opis seansu szamańskiego z jej udziałem.
“Duchy cię znają” – usłyszała od szamana, do którego zwróciła się z pytaniem, jak będzie się wiodło Polakom, zanim znów się z nimi połączy. Otrzymuje odpowiedź, że po szczęśliwym powrocie do kraju stwierdzi, że “jej trzy domy stały się jednym”.
Jak łatwo się domyślić, w tej przepowiedni Czaplicka rozpoznała zjednoczenie trzech zaborów w roku odzyskania przez Polskę niepodległości.” (źródło: WO)
„My Siberian Year” (1916) to książka pełna „anegdot, egzotycznych ciekawostek i historii mrożących krew w żyłach. Żadna fikcja, prawdziwe doświadczenia wytrwałej Polki.”
Zawsze była bardzo dzielna. Gdy wysłała pierwszą pocztówkę z Anglii, brzmiała ona tak: “Mam językową trudność, ale to nic. Nadto zimno w pokoiku. Ludzie i jedzenie takie inne. Ale to nic”.
Kiedy indziej: “Oksford i Cambridge ogólnie rzecz biorąc nie uznają kobiet, ale ja nie narzekam”
To nic. Nie narzekam. – To był podobno refren jej listów.

 

Niestety, Maria zawsze była na bakier z pieniędzmi. Na studiach chwytała się wszelkich zajęć, by mieć co jeść. Gdy pieniądze z nagród i stypendiów się skończyły, okazało się, że po wyprawie syberyjskiej tonie w długach.
Po Oksfordzie (musiała odstąpić swoje stanowisko), obiecano jej pracę w Columbia University – to nie wypaliło. Pojechała więc wykładać do Bristolu. Tam z kolei okazało się, że uczelnia nie przedłużyła jej umowy na kolejny rok. Nie zanosiło się także na inną pracę…
Maria, znękana ciągłym brakiem, biedą i długami, nie dała sobie z tym rady i 26 maja 1921 popełniła samobójstwo. Dzień później Oksford podjął decyzję o ponownym jej zatrudnieniu – za dwukrotnie wyższe wynagrodzenie…

 

Jasna Polska to ośrodki i centra rozwoju osobistego, gabinet masażu, studio jogi, sklep online ze zdrową żywnością, bio warzywniak, wydawnictwo, gród Słowian, szkoła demokratyczna, leśne przedszkole, media alternatywne, rękodzieło, pracownia artystyczna

A Ty zadbaj o swoją obfitość i ogłoś się na Jasnej Polsce – pozwól się znaleźć ludziom bliskim sobie!

 

3. Zofia Kielan-Jaworowska 1925-2015 – “Matka” dinozaurów

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

Zofia Kielan – Jaworowska kiedyś i później 🙂

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

 

Legenda światowej paleontologii – odkrywczyni i badaczka dinozaurów oraz dawnych malutkich ssaków (pustynia Gobi). Jej imię i nazwisko dało nazwy dziesiątkom kolejnych pradawnych stworzeń, np. Kielanodon, Kielantherium, Zofiabaatar, Zofiagale, Indobaatar zofiae…
Nie tylko zośki i kielanki wypełniły panteon odkryć pani profesor. Odkryła ona m.in. dinozaura, którego pazury miały 25 cm, a całość szacuje się na 12-14 m – tego nazwała Deinocheirus mirificus, czyli “strasznoręki przedziwny”.
Inny unikat w karierze Zofii Kielan-Jaworowskiej, to jedyny znany w paleontologii przypadek odkrycia dinozaurów uśmierconych, a następnie skamieniałych podczas walki!

 

Jasna Polska to zdrowie, medycyna naturalna, tantra, medytacja, ezoteryka, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, kupie sprzedam, swiadomi przedsiebiorcy, etyczne polskie firmy, nieruchomosci, duchowa spolecznosc, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, szkoła demokratyczna, leśne przedszkole, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju

Jasna Polska jest dla Ciebie 🙂 Witamy tu każdy przejaw kreatywności 🙂

 

Dokonała także sensacyjnego odkrycia pierwszych ssaków łożyskowych, obalając teorię, że pojawiły się one dopiero po wyginięciu dinozaurów. Później zajęła się ich badaniem – odkrywając budowę mózgu, sposób poruszania się i odżywania.
Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Jej rodzice ukrywali Żydów, za co cała rodzina (rodzice, Zofia i jej siostra) otrzymali medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
W styczniu 1945, w związku z utratą zbombardowanego domu, zamieszkała w muzeum zoologicznym i tam zajęła się konserwacją kolekcji paleontologicznych. Od tego wszystko się zaczęło.

 

Profesor-ka i wykładowca uniwersytetów Harvarda, w Paryżu, Oslo itd. Członek PAN. Opublikowała ponad 200 artykułów naukowych, jest współautorką książki Mammals from the Age of Dinosaurs (Ssaki ery dinozaurów), wydanej przez Columbia University Press w 2004.
W Oslo rozruszała paleontologię do tego stopnia, że Z sennego, staroświeckiego ośrodka zrobiła w Norwegii nowoczesny instytut o światowym znaczeniu (gdy pani Zofia zdobyła posadę profesora w Oslo, jej mąż dopłynął do niej skonstruowanym przez siebie jachtem).
„Park Jurajski” Stevena Spielberga powstał z inspiracji jej dokonaniami – występują w nim spektakularne gady, które odkryła właśnie Zofia Kielan-Jaworowska….

 

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

3 niesamowite Polki, uznane w świecie - Nina Górniak, Maria Czaplicka, Zofia Kielan-Jaworowska

 

Wspaniali Polacy – jest ich tak wielu!

Na blogu pod tagiem wspaniali Polacy znajdziesz kilka wyjątkowych nazwisk.
Ale, takich postaci jest oczywiście znacznie więcej, np. Józef Hoffman – muzyk i genialny wynalazca, Marian Rejewski – kryptolog od Enigmy, Stefan Drzewiecki – konstruktor łodzi podwodnej.
Zygmunt Wróblewski – uzyskał ciekły tlen, Kazimierz Funk – odkrywca witamin, Kazimierz Prószyński – wynalazca kamery filmowej, Henryk Arctowski – badacz Antarktydy.
A także: Ignacy Domeyko, Ernest Malinowski, Kazimierz Michałowski, Kazimierz Nowak, Stefan Banach, Jan Czochralski, Czesław Tański, Kazimierz Żegleń….
Ta lista nie ma końca!!!!
(I zapewne jest na niej wiele kobiet, niestety do tej wiedzy trzeba się dokopywać).

 

Na Jasnej Polsce znajdziesz same dobre, wzmacniające i przyjazne Miejsca:

“SALANTRUM” Marek Nagraba, Groty Solne, Wyroby z Soli

małopolskie | Kraków, Wieliczka
Szczegóły cenowe
ceny konkurencyjne, wykonanie grot z soli - ceny do negocjacji, lampa solna mała (waga) 20-100 pln , świecznik 10 pln, mydło solne 7 pln

Biorezonans Wrocław- Biomedika

dolnośląskie | Wrocław
Szczegóły cenowe
Testy biorezonansowe: - alergia - 150zł .Letnia promocja: + test pasożyty GRATIS - pasożyty -150 zł - borelioza i koinf. -150 zł - obciążenia organizmu met. ciężkimi, wirusami,bakteriami,pasożytami, grzybami, szczepionkami - 320zł. Letnia promocja: + test alergia GRATIS Terapia antynikotynowa - 150 zł

bTi Studio Fizykoterapia Inteligentna Odnowa Bio BEMER (urządzenie medyczne)

wielkopolskie | Bolechowo-Osiedle, Murowana Goślnia ,Czerwonak,Koziegłowy
Dobierana indywidualnie od 60 zł PLN
Szczegóły cenowe
Dla osób z Polski i zagranicy istnieje możliwość rezerwacji noclegu w 3 Hotelach w niewielkiej odległości lub w Pałacu Biedrusko (więcej inf. tel. +48511633702)

CUD Grochów – Studio Rozwoju i Edukacji

mazowieckie | Warszawa
Szczegóły cenowe
Wszystkie szczegóły cenowe znajdziesz na naszej stronie www: https://cudgrochow.pl/cennik/

Dolina Dźwięku – Dom Gościnny Kołobrzeg

zachodniopomorskie | Kołobrzeg
od 230zł/apartament PLN
Szczegóły cenowe
Apartament Rytm Serca dla max 5 osób: - 2 sypialnie z dwoma podwójnymi łóżkami, opcja dostawka od 230zł do 260zł Apartament Szelest Skrzydeł na piętrze dla max 7osób: - 3 sypialnie i duża przestrzeń wspólna od 320 zł do 350zł Cały Dom Dolina Dźwięku dla max 13 osób od 500zł do 700zł

Dolina Harmonii

dolnośląskie | Kopaniec
60 PLN
Szczegóły cenowe
Koszt pobytu za noc dla 1 osoby w domu gościnnym Doliny Harmonii to 60 zł. Koszt wynajęcia Leśnego Domku Izerskiego to 250 zł. Koszt wyżywienia wegetariańskiego/ wegańskiego (śniadanie, obiad, kolacja ) to 70 zł od osoby.

Fizykalna Terapia Naczyniowa -Kontuzje-urazy-zwyrodnienia -poprawa mikrokrążenia

wielkopolskie | Poznań , Czerwoank , Suchy Las, Murowana Goślina,Bolechowo-Osiedle ul.Graniczna 1 62-005
Szczegóły cenowe
Terapie stacjonarne (najnowszy model 2019) rezerwacje telefoniczne Testowanie przed zakupem rezerwacja telefoniczna (wypożyczenie systemu) obsługa cały kraj min okres 4 tygodnie max 8 tygodni (model 2019)

Float Lubin FLOATING

dolnośląskie | Lubin
70 PLN
Szczegóły cenowe
40 minutowa sesja 70 pln 60 minutowa sesja 100 pln 90 minutowa sesja 130 pln sesja dla dwojga 60 minut 150 pln

Gościniec Amon pod Piramidą: Polski Ałtaj-Numer 1 w Polsce pod względem ekologi

małopolskie | Szczawnica - Jaworki
Szczegóły cenowe
Ośrodek jest atrakcyjnie położony, pod zboczem góry w bezpośrednim sąsiedztwie z Pienińskim Parkiem Krajobrazowym. Dysponujemy miejscami noclegowymi, salą wykładową. Sala wykładowa mieści się w Piramidzie. Oferujemy idealne warunki do organizacji szkoleń, prezentacji, kursów, imprez integracyjnych it

Instytut Metody Tippinga

mazowieckie | Warszawa
Szczegóły cenowe
Kurs Certyfikowanego Trenera Radykalnego Wybaczania - 4920,00 zł brutto Ceremonia Radykalnego Wybaczania - 350,00 zł brutto Gra Satori - 300,00 zł brutto Sesje indywidualne - napisz do nas!

Komora Normobaryczna Wielopole 86, 33-311 Wielogłowy

małopolskie | Wielopole
Szczegóły cenowe
Sesje 2 godzinne Wejścia jednorazowe i karnety
Może wreszcie zaczniemy uczyć się w szkołach o tej licznej grupie niezwykłych Polaków, którzy dokonywali, organizowali, wynajdowali, wymyślali, kreowali…. wspaniałe rzeczy.
Jeśli mamy zacząć wreszcie siebie lubić i doceniać jako naród, taka wiedza jest nam absolutnie niezbędna.
Jeśli znasz jakąś wyjątkową postać z polskiej historii „3 obiegu” – powszechnie nieznanej i zapomnianej, koniecznie daj znać w komentarzu tutaj na blogu. Napiszemy o niej artykuł z sercem.
Aho!
I czytaj więcej: Jasna Polska radzi – Wspaniały Polaku doceń się sam!

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

Kliknij:

 

Źródła:

Materiały i cytaty o Ninie Górniak:
http://gazetacodzienna.pl/node/88810

Cytaty o Marii Czaplickiej:
http://www.wysokieobcasy.pl/0,0.html

Liczba odwiedzin: 1449
RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.