Święto Trzech Króli to sztuczna nakładka na zupełnie inne, prastare święto… Dowiedz się skąd się wzięło


Przez wiele lat przyjmowałam je bezrefleksyjnie. Skąd się wzięło święto trzech króli? – takie trochę dziwne, oderwane od reszty Świąt? Nie widziałam w nim sensu ani celu i brałam za jakąś okołobiblijną, sztucznie rozdmuchaną opowiastkę.

Och! Jak bardzo się myliłam!

 

Święto Trzech Króli to w istocie prastare boginiczne święto na cześć światłości i nowego życia, wywodzące się głęboko z epoki matriarchatu.
Ponieważ kościół nie poradził sobie z potężnym kultem Trzech Bogiń (o którym za chwilkę), w ostatnim akcie manipulacji przemianował je najpierw na trzy święte: Katarzynę, Małgorzatę, Barbarę (Brygidę), a potem, w ramach wypierania pierwiastka kobiecego z tonącej w testosteronie instytucji, przerobił wczesnośredniowieczne święte na Kacpra, Melchiora i Baltazara. I zostawił nawet te same inicjały…
Dla porządku dodam, że imiona nigdy nie istniejących „trzech króli” pojawiają się dopiero w VI wieku, a cała koncepcja zostaje spopularyzowana w IX wieku.
I w zasadzie na tym mogłabym skończyć, ale ta historia jest dalece bardziej ciekawa, niż powyższy spoiler…

 

Święto Trzech Króli to sztuczna nakładka na zupełnie inne, prastare święto… Dowiedz się skąd się wzięło

Skąd się wzięło trzech króli? – zagadka rozwiązana (mal. Lucas Cranach)

 

Matriarchat, patriarchat – Wam już dziękujemy, teraz wchodzi Epoka Serca

Tak zwana prehistoria ludzkości (czyli to, co zna, bada i gdzie dosięga współczesna nauka) to 95% całego czasu, który oficjalnie znamy.
Historyczny okres ludzkości to zaledwie 5%.
Doskonale znasz figurki piersiastych, brzuchatych bogiń, które znajduje się w najstarszych wykopaliskach. To, że istniała kultura matriarchalna, czcząca żeńską energię płodności, narodzin i Natury, też nie jest tutaj niespodzianką.
Matriarchat był etapem rozwoju i kolektywnego doświadczania drugiej czakry – plemienności, wspólnotowości, więzi, seksualności (stąd też duża swoboda seksualna kobiet w tym czasie, przejawiająca się np. w formie obrzędów i sposobu spędzania świąt).
Po tym okresie, w którym męska energia była zepchnięta na drugi plan, sytuacja się odwróciła. Ludzkość weszła w zbiorowe doświadczanie trzeciej czakry, czyli indywidualizmów, partykularyzmów, gier o władzę i dominację, zmiany funkcjonowania z „my” na „ja”.
O tym wszystkim szerzej piszę tu: Po co był patriarchat i jaką krzywdę wyrządził kobietom i mężczyznom (tak – mężczyznom również!)

 

Jasna Polska alternatywny cudowny portal, blog duchowy, blog rozwojowy, warsztaty rozwoju osobistego, kursy, wydarzenia, rozwój duchowy, duchowość, ezoteryka, astrologia, ogłoszenia ezoteryczne, medycyna naturalna, medytacja, świadomość, wysokie wibracje

 

 

Żadna z tych epok nie „naprawiła błędów” drugiej. Każda przesada jest zła, a w matriarchacie i patriarchacie doświadczyliśmy na wszelkie sposoby ciemnego aspektu obu czakr. To było ciekawe dla (nie)świadomości zbiorowej i Dusz, ale na szczęście dobiega końca.
W tej chwili jesteśmy świadkami kolektywnego wchodzenia w epokę czakry serca, gdzie obie te energie: żeńska i męska zaczynają harmonijnie współistnieć.
Czytaj więcej: Przesilenie Zimowe 2018, 23:23 – Potężny Punkt Zwrotny (a raczej Brama do Nowej Ziemi)

 

Aby jednak tak się stało, potrzebna jest poszerzająca świadomość, czyli nie tylko podnoszenie własnych wibracji, coraz wyższa moralność, wrażliwość i mądrość, ale także poszerzanie wiedzy na temat świata, która do tej pory była ekstremalnie:
a) zmanipulowana
b) ukryta przed ludźmi.
I właśnie po to jest ten tekst.

 

Robisz coś? Albo dopiero zaczynasz? Gdzieś i kiedyś trzeba o tym światu powiedzieć ? – ogłoś się na Jasnej Polsce – jest właśnie po to

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

 

Trzy Boginie

Święto trzech króli jest całkowicie spreparowane.
– Po pierwsze biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło, ani nie podają ich imion.
– Po drugie nie wspominają o żadnych królach, tylko magach.
– Po trzecie, jak na ewangelię przystało, “opowieść Mateusza nie musi być „historyczna” – w tym miejscu Mateusz nie jest kronikarzem, ale nauczycielem. Fragment o Mędrcach wydaje się zbudowany na wzór żydowskiego midraszu – historii mającej pouczyć słuchacza o zamiarach Stwórcy.” (źródło: 1)

 

A zatem trzej królowie na pewno nie istnieli. Za to zdecydowanie istniały te Trzy:
“Istniały od narodzin cywilizacji, ich ślady znajdujemy wszędzie. Występują od Gór Ałtaju po Irlandię, mają setki nazw i przydomków. Zawsze jednak występują w 3 postaciach: Dziewczyny, Dojrzałej Kobiety i Starej. Biała, Czerwona i Czarna.”
Trzy kolory bogini, istniały w każdej prastarej kulturze. Zawsze te same (czasem czarny zmieniał się w ciemny granat) – by mieć pewność, o którą z nich chodzi:
„Świetlista Bogini Początku przeistacza się w płodną, twórczą Czerwoną, ta z kolei staje się Czarna – bogini Przemiany. Czarna ma dwa oblicza, od Białej dzieli ją niewiele – jej wizerunki pokazują z jednej strony staruszkę, z drugiej młodą dziewczynę.”

 

Święto Trzech Króli to sztuczna nakładka na zupełnie inne, prastare święto… Dowiedz się skąd się wzięło trzech króli

Wszystkie cytaty i ta historia pochodzą z fascynującej książki polskiej badaczki Anny Kohli, pt Trzy Kolory Bogini, Wyd. Efka (fot. Ra / JasnaPolska)

 

 

Trzy Boginie to nic innego, jak personifikacja wiecznego koła życia: Narodzin i Śmierci oraz powtórnych Narodzin – odwiecznego Cyklu Natury.
Skąd liczba trzy? Oprócz intuicyjnego podziału na młoda – dojrzała – stara, czy córka – matka – babka, odwrócony trójkąt, symbolizujący waginę, to najstarszy i najbardziej uniwersalny symbol boginicznej energii.
Matriarchalna święta trójca…

 

Najpierw były Boginie. I to wszędzie.

Kilka przykładów (z miliona podanych w cytowanej książce):
W Mekce (!!!) miejsce w pobliżu czarnego kamienia w Kaabie, to miejsce poświęcone TRZEM arabskim boginiom: „Al-Lat (Bogini), Al-Uzza (Najpotężniejsza) i Manat, które były przedstawiane jako święte kamienie”.
Bazylika św Piotra stoi na miejscu świątyni bogini Kybele.
Rodowód katolickiej Anny SamoTRZEciej daje się prześledzić aż do neolitu.
Pozostałości kultu boginicznego widać w baśniach krajów niemieckojęzycznych (gdzie kult Trzech Bet był potężny), to wątek Trzech Panien, lub Trzech Kobiet czy Trzech Sióstr.

 

 

Jasna Polska alternatywny cudowny portal, blog duchowy, blog rozwojowy, warsztaty rozwoju osobistego, kursy, wydarzenia, rozwój duchowy, duchowość, ezoteryka, astrologia, ogłoszenia ezoteryczne, medycyna naturalna, medytacja, świadomość, alternatywne, oferty pracy, wysokie wibracje

 

 

Obecnie boginie znajdziesz w nazwach rzek, gór i miast w całej Europie:

Rzeka Marne pochodzi od kultu Trzech Matron, bogini Boann dała imię rzece Boyne i miastu Bonn.
Nazwy miast, mające w swym trzonie dziewicę lub kobietę: Magdeburg (Magd – niem. dziewczyna), Frauenberg (=miasto kobiet, później Frombork i Fryburg) lub Dziwin, czy Dziwnówek. Wszystkie one wskazują na miejsce dawnego kultu bogini.
To samo nazwa Bet (od bogini Betel lub Trzech Bet) jest rdzeniem wielu nazw w Europie. Lecznicze źródełka w Niemczech noszą nazwę Bettenbrunnen.
Od bogini Kummerniss, a konkretnie drugiej części długiego imienia Niss, biorą swe nazwy Nicea, Neisse, Nis, czy Nysa (przepływająca w pobliżu Wambierzyc, gdzie do dziś jest jej wizerunek).
W Polsce, oprócz miast, rzek i gór, imię bogiń mają najpiękniejsze pory roku: Wiosna (Vesna) oraz Lato (słowiańska Łada / Latona / Leda / Lato, której odpowiednikiem jest etruska Lat, arabska Al-Lat).

 

Także nasi słowiańscy bogowie zmienili płeć. Weles pochodzi od Welewity, a pamięć o niej jest tak silna, że przetrwała w kaszubskiej pieśni “wele wele wetka, dzeż të bëła”.
Welewita królowała na półwyspie Hel, pośrednicząc między żywymi i zmarłymi.
Podobnie Światowid, którego pierwowzorem była prawdopodobnie Svantewit – Łabędzia / Święta / Biała Bogini. Zwłaszcza, że najstarsza znana tradycja Rugii to boginiczny kult Białych Łabędzi.

 

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

Chcemy, by ludzie z naszego świata wspierali się nawzajem, korzystając z usług i produktów “swoich”, a nie tych wciskanych przez korporacje.

 

Zerknij na to:

 

 

Poznaj Triady, czyli Trzy Boginie w różnych kulturach

Przykład Mekki to jedno, oprócz tego istnieje zatrzęsienie triad bogiń wszelkich kultów. Dla przykładu w Antyku były to: trzy Łaski, Hory, Syreny, Hesperydy, Gorgony, Erynie, a nawet Muzy (w wersji pierwotnej). W tych kulturach boginię przedstawiano często w postaci trzech kolumn.
„Również celtycka Birgit oraz Norny i Walkirie mają charakter trójcy. Wielka norweska święta Sunniva występuje w towarzystwie 2 sióstr”
U ludów germańskich królowały Trzy Matrony (później Trzy Bety) i był to kult ogromnie popularny i dobrze udokumentowany.

 

W Polsce „mnich benedyktyński, opisujący pogańskie obrzędy na Łysej Górze w XVI wieku (!) (…) wspomina o kulcie słowiańskich bogiń. Nazywa je Łada, Boda i Leli.”
Anna Kohli jako najsłynniejsze słowiańskie trojaczki wymienia: Mokosz, Łada, Lela. „To im oddawano cześć na świętych górach – Dziewiczych, Babich, Białych, Łysych…”

 

Święto Trzech Króli to sztuczna nakładka na zupełnie inne, prastare święto… Dowiedz się skąd się wzięło trzech króli

Moja ulubiona ilustracja ze zbioru artysty Kazimierza Perkowskiego (źródło: weneda.net)

 

Katolicyzm, chcąc nie chcąc, zaadoptował kult trzech w wizerunkach Anny Samotrzeciej (symbolizuje trzy fazy życia: babka – matka – dziecko) oraz oczywiście w przedstawieniach Marii. I to czasem bardzo dosłownie: „w bawarskim kościółku w Pasawie odnajdujemy na trzech ołtarzach Marię na trzech etapach życia i w trzech kolorach pradawnej bogini”
W tym kontekście to naprawdę dosyć zabawne, że wciąż jeszcze panuje przekonanie, że pojęcie trójcy narodziło się wraz z chrześcijaństwem.

 

Przejście od matriarchatu do patriarchatu w religiach było stopniowe.

Najpierw była tylko Ona (w trzech postaciach) potem dwie kobiety z męskim potomkiem lub bogini z herosem. Potem równa sobie para – rodzice z dzieckiem lub bogini z bogiem.
A potem ten bóg zaczął wypychać żonę z ołtarzy, aż doszło do znanej nam wersji: jeden stary, zły facet z brodą, ewentualnie dwóch facetów (stary i młody) oraz Duch Święty (też raczej facet).
Mniej więcej to samo spotkało Kasię, Małgosię i Basię. Zostały zwolnione z pełnienia obowiązków bez odwołania. Na wszelki wypadek Sobór Watykański 1969 usunął całą trójkę z kalendarza liturgicznego…

 

 

Katarzyna, Małgorzata, Barbara – sprawdź jak kościół przemielił trzy boginie na trzy męczennice wiary

No więc Kunigundis, Mechtundis, Wibranda lub nasze Katarzyna, Małgorzata, Barbara (a wcześniej Brygida – potężna celtycka biała bogini).
Jakim poddane zostały kombinacjom?
Nie mogąc sobie dać rady z pogańską tradycją, kościół przejął trójpostaciową boginię i dosyć nieudolnie ją zamaskował. W ikonografii zachowały się ich kolory oraz symboliczne przedmioty. (…) Często robi się z nich postacie historyczne lub zmienia w dostojne fundatorki kościołów.”
Koło to pradawny, orientalny symbol życia, atrybut bogini (a jeśli ma 8 szprych, dodatkowo symbolizuje 8 matriarchalnych, cyklicznych świąt). Co wymyśliły klechy? Zrobiły z Katarzyny męczennicę łamaną na kole.
Wąż lub smok, boginiczny symbol płodności, przemiany, kundalini – energii życia, dostał się Małgorzatce. Smok i wąż to symbol czarnej bogini. Węże, szczególnie kobry były uważane za symbol Matki Ziemi (Bhumi Devi), są związane z pradawnymi boginiami Kali i Bhagawati.

 

Małgorzatka, czyli przyszły “król” Melchior (wymiennie ze św. Jerzym). Spójrz z jaką czułością Czarna Bogini tuli smoka 😉

 

Wieża Barbary (Brygid, Birgit) to symbol wzniesienia – góry, czyli naturalnej pradawnej świątyni, na której oddawano się rytuałom na cześć bogiń. Zdarza się, że Barbara trzyma w ręce kielich albo czarę, zamiast symbolu wody, życiodajnego źródła, matki-rzeki, która daje życie.
Barbara symbolizowała wielką hojność bogiń, która była ich stałą cechą.
Boginie, jak matki, karmiły, rodziły, pomnażały, opiekowały się bez gróźb i szantaży emocjonalnych, które prokurował np. niejaki Jahwe.
Barbara była związana z rozdawaniem prezentów w Boże Narodzenie, podobnie, jak włoska Befana, która napełniała skarpety prezentami, zanim w ogóle ktoś taki jak “Mikołaj” się pojawił…

 

Zabawne jest, że trzej królowie zachowali nie tylko inicjały, ale również kolory trzech bogiń. Jeden jest biały, drugi czarny, a trzeci ma rude włosy. No i pojawiają się przy narodzinach dziecka, tak jak robiły to Trzy Boginie…

 

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

A my sobie na Was spokojnie czekamy 🙂 Dołącz do nas i dodaj to ogłoszenie. Tutaj są ludzie, którzy Cię potrzebują i szukają.

 

6 Stycznia – skąd się wzięła ta data?

8 Stycznia w Bułgarii obchodzono babin den. W to święto matki oddawały cześć starym kobietom, które pomagały przy narodzinach. Mężczyznom nie wolno było uczestniczyć w święcie.
Befana, bogini hojności i opieki, pierwowzór dla św. Mikołaja, nadal jest ukochaną postacią we Włoszech, a jej święto przypada na 6 stycznia właśnie. Befana nie tylko rozdaje prezenty, to także bogini zmarłych przodków. W płd Włoszech przychodzą oni w odwiedziny 1 listopada i zostają właśnie do 6 stycznia!
6 Stycznia swoje imieniny w chrześcijańskim kalendarzu znalazła niejaka Biletrud. „W językach germańskich bil należał do rdzenia słowa „wiedza”, a w staroniemieckim jest określeniem „nadprzyrodzonej siły cudotwórczej”
Dzień Biletrud, czy też dzień Befany, jest dniem Białej Bogini, świetlistej epifanii, objawienia światła”.

 

Ale to jeszcze nic. Otóż:

„W niemieckiej wersji dni Trzech Bogiń (od 21 grudnia do 6 stycznia) mają niezwykle archaiczną tradycję. (…)
W krajach anglosaskich te tajemnicze dni kończą się wielką zabawą o 12 w nocy (Twelfth Night = 12 noc) 6 stycznia.
W wigilię Epifanii (6.01) jadło się tradycyjne ciasta w kształcie koła, w których zapiekano ziarna grochu lub fasoli. Ci, którzy je znaleźli, zostawali na następną noc królowymi i królami dnia 6 stycznia.”

 

6 Stycznia wypada po 12-ej nocy, licząc od Bożego Narodzenia (czyli Brumaliów – na cześć Ceres/Demeter oraz Saturnaliów / Bachanaliów).
Kościół zajadle zwalczał pogańskie święto styczniowych Kalend (czyli to co opisuję powyżej), ale właśnie w przypadku święta przesilenia zimowego i całej reszty aż do 6 stycznia, poniósł sromotną klęskę.
„Próbowano przerobić 12. noc na święto obrzezania Jezusa, nakłaniano do modlitw i postów. Bezskutecznie. Przez całe wieki średnie lud pozostawał wierny tradycji, pijąc, tańcząc, biorąc udział w maskaradach i grach, rozdając prezenty”

 

Na stronie ekumenizm.pl czytamy:  Święto Epifanii przypomina o światłości, jaka przyszła na świat w Jezusie Chrystusie dla wszystkich ludzi.
Jak pisze Anna Kohli: „nowa liturgia przykryła bogactwo starej jak cienka dziurawa chusta, przez którą prześwitują dawne rytuały i wierzenia”.

6 Stycznia to święto białej bogini, domknięcie obchodów narodzin słońca (21.12) oraz celebracja światła i nowego początku – nowego cyklu / nowego roku / nowego czasu.

 

Sprawdź koniecznie
OGŁOSZENIA na:
Kliknij:

 

 

Jak widać, wszystko co nas otacza jest konglomeratem ludzkich doświadczeń i kreacji na przestrzeni wielu tysięcy lat. Nie ma czystych cięć, religie, kulty, tradycje nakładają się na siebie i morfują…
Ważne abyśmy wiedzieli, skąd się to wzięło. Taka wiedza niesie wolność, jakiej ludzkość być może jeszcze nie zaznała (albo miało to miejsce na Lemurii i początkach Atlantydy, zanim zrobiło się nieciekawie).
Dlatego, czy wierzysz w Buddę, Jezusa, Esusa (celtycki bóg), Gaję, Mokosz, Shakti, Tarę, Światowida, czy może jego żeński pierwowzór Svantewita, wciąż nazywasz swoimi słowami tą samą energię.
Dobrego roku Kochanie.
Aho!
P.S. O genezie pozostałych “katolickich” świąt przeczytasz tu:
– Matki Boskiej Gromnicznej (1-2.02), Wielkanoc, Matki Boskiej Roztwornej (25.03) -> Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.02 – 21.03 i dalej. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 1
– Święto 1 Maja, Noc Świętojańska 24.06, Matki Boskiej Zielnej 15.08, Dożynki, Zaduszki, Boże Narodzenie -> Skąd się wzięło święto 1 Maja, Matki Boskiej Zielnej 15.08 i Noc Kupały 24.06 – Koło Czasu cz.2

 

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

Kliknij:

Lub sprawdź sam-a, dlaczego warto wspierać Jasną Polskę (klik!)

 

Dołącz do nas i dodaj to ogłoszenie – mamy 15 obszernych kategorii, na pewno w jakiejś jest miejsce dla Ciebie.

Poniżej ogłoszenia z kat. Szamanizm oraz Miłość, Seksualność, Kobiecość, Męskość:

“TANTRA – przebudzenie do życia” – warsztat dla kobiet i mężczyzn

wielkopolskie | Poznań
850 PLN
Szczegóły cenowe
850zł / za osobę EARLY BIRDS: 750zł / za osobę przy zapisie do końca sierpnia
11.10.2019

Alchemia Ziół i Naparów. Kadzidlarnia Tkalnia Dymu. Rdzenna wiedza zielarska

kujawsko-pomorskie | Toruń
60 PLN
Szczegóły cenowe
W zależności od potrzeby (i ewentualnej zielarskiej paczuszki) ceny zielarsko-alchemicznego wsparcia od 35 zł do 150 zł. Wystarczy, że w mailu rezerwacji wypiszesz krótko swoje potrzeby i ewentualny zakres cenowy, jaki Cię interesuje.

Art Of Love – poziom 1, Sztuka Miłości, warsztat tantryczny dla początkujących

mazowieckie | Warszawa
650 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 650 PLN – do 15 września 790 PLN – od 16 września (cena nie zawiera kosztów pobytu). PROMOCJA: - zniżka za przyprowadzenie osoby, która jeszcze nie była na warsztatach Ani i i Shachara - 100 PLN - 395zł dla osób do 25 roku życia!
04.10.2019

Budzenie szamańskich technik uzdrawiania i oczyszczania

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1200 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU • 1200 zł + koszty pobytu i wyżywienia CENA POBYTU • Wyżywienie: 75 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie) • Noclegi: w zależności od standardu od 32 do 85 zł za noc • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo / żywieniowo / warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków a
26.09.2019

Ceremonia Masażu Tantrycznego

mazowieckie | Warszawa
300 PLN
Szczegóły cenowe
Masaż tantryczny - 300,- zł (w pakiecie 3 masaże 850,- zł) Sesja uzdrawiania "przekonań / nawyków" 1h-1,5h - 220,- zł (pakiet 3 spotkań 600,- zł) Każdy masaż możesz ubogacić sobie o; Sesja Bars (Źródłowe Punkty Świadomości); masaż Yoni; mapping Yoni; masaż Lingama; mapping Anusa

Indiańskie i hawajskie praktyki uzdrawiania ciała, umysłu, serca i duszy.

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
600 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 500 zł przy płatności zaliczki do 31 sierpnia 600 zł po 31 sierpnia + koszty zakwaterowania i wyżywienia CENA POBYTU: wyżywienie 75 zł dziennie ( 3 posiłki wegetariańskie) noclegi - w zależności od standardu od 32 zł do 90 zł za noc
18.10.2019

Jak zostać szamanką uzdrowicielką – budzenie szamańskich technik uzdrawiania

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1200 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU • 1200 zł + koszty pobytu i wyżywienia CENA POBYTU • Wyżywienie: 75 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie) • Noclegi: w zależności od standardu od 32 do 85 zł za noc • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo / żywieniowo / warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków a
14.11.2019

Love Medicine – warsztat dla par – miłość, seks, relacje

mazowieckie | Warszawa
650 PLN
Szczegóły cenowe
650 zł za osobę, zaliczka 300 zł od osoby, konieczna rejestracja. Pobyt i wyżywienie we własnym zakresie.
25.10.2019

Magia szamanizmu. Uzdrawiająca moc szamańskiej podróży.

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1290 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 1290 zł + koszty zakwaterowania i wyżywienia EARLY BIRD: 1000 zł przy wpłacie zaliczki do 30 lipca + koszty zakwaterowania i wyżywienia CENA POBYTU: wyżywienie 75 zł dziennie ( 3 posiłki wegetariańskie) noclegi - w zależności od standardu od 32 zł do 90 zł za noc
24.10.2019

Masażystka, Instruktorka Improwizacji Tańca Dorota Komasa

śląskie | Katowice, Chorzów, Warszawa
200 PLN
Szczegóły cenowe
Masaż Lomi Lomi Nui 1,5-2h 180-200zł Sesje indywidualne 1 - 1,5h - 150 zł Warsztaty Tańca Naturalnego od 35-60 zł (1,5-2h) Warsztaty wyjazdowe - szczegóły na stronie Światło Pełni Dorota Komasa na Facebooku

Patrycja- Ustawienia systemowe, Medycyna Miłości Sassafras, Kakao, Rappe,

pomorskie | Gdańsk
Szczegóły cenowe
Zapraszam na sesje indywidualne, ustawienia systemowe 250 pln 2h sesja (jeżeli sesja się przedłuża, każda następna godzina dodatkowo 100 pln) , warsztaty grupowe ustawiania systemowe 300 pln, sesje otwarcia czakry serca z medycyną, praca z sercem, w przestrzeni, kreacja życia - 2 dni 600 - 1000 pl

Pełnia kobiecości transformacja i uzdrawianie

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1200 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 1200 zł + koszt pobytu i wyżywienia 1100 zł cena Early Bird przy wpłacie zaliczki do 15 czerwca 2019 1100 zł dla uczestników VI Festiwalu Tantry oraz dla uczestników warsztatów z Komalą w Polsce w 2018 CENA POBYTU: wyżywienie 75 zł dziennie noclegi - od 32 zł do 90 zł za noc
25.09.2019

Przesilenie – Ceremonia Przejścia

małopolskie | Wapienne
1300 PLN
Szczegóły cenowe
Nocleg i wyżywienie 110/os/doba
22.09.2019

Sacred Body Passionate Spirit – Roczny trening – John Hawken & Freya

dolnośląskie | Świeradów-Zdrój
1500 PLN
Szczegóły cenowe
8600,- Kč - ok. 1500 PLN (Zaliczka: ekwiwalent 400 PLN odliczana jest od 4 bloku). 8100,- Kč - ok. 1400 PLN dla "Early bird" - Jeśli wpłacisz zaliczkę do 14.07.2019 6800,- Kč - ok. 1250 PLN - Absolwenci innych rocznych kursów u Johna 4300,- Kč - ok. 750 PLN - Jeśli powtarzasz tern sam warsztat 31800,-
02.11.2019

Shamanic Mysteries – Initiation Path – warsztat dla zaawansowanych

mazowieckie | Urle pod Warszawą
1850 PLN
Szczegóły cenowe
CENA: - 1600zł dla osób, które powtarzają Shamanic Mysteries - 1700zł do końca czerwca, - 1850zł od lipca, - wymagany bezzwrotny zadatek 500zł. KOSZT POBYTU: nocleg i wyżywienie za osobę za dobę: - 160zł - pokój dwuosobowy - 150zł - pokój trzyosobowy - 190zł – pokój jednoosobowy UWAGA: liczba pokoi dwu i j
11.11.2019

 

Źródło ilustracji w tekście: Internet (gł. Pinterest, Unsplash, Pixabay), chyba, że podano inaczej.

 

Liczba odwiedzin: 33274
RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Komentarze

 1. Avatar
  Jerry
  | Odpowiedz

  Parafrazując: “biblijne przekazy wspominają nie o królach, ale o magach, więc nie istnieli” – troche nielogiczne. Mag to uczony monarcha (coś jak król), bliskiego wschodu tamtych czasów. Wtedy nauka była głównie patrzeniem w gwiazdy, a ponoć szli za gwiazdą. Wydaje się to dość spójne, do tego biblijna historyjka jest bardzo rozbudowana i wiele od niej zależy – magowie u heroda, nakaz we śnie aby wracać inną drogą, rzeź niewiniątek nie obejmuje dziecięcia, itd. – jedno z drugiego wynika, logika zdarzeń. Historycznie też np pewne wierzenia (magowie – zalatustranie), zdają się zgadzać.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Trochę za gruba ta “parafraza”. W tekście wyraźnie napisałam “A zatem trzej królowie na pewno nie istnieli”- odnosząc się do sztucznego konstruktu “trzech króli”.
   Nie napisałam “nie istnieli mędrcy-magowie” i również nie kwestionuję ich istnienia, podając jedynie, że w ewangelii nie było podanych ani ich imion, ani ich liczby.
   A to, że “biblijna historyjka jest bardzo rozbudowana i wiele od niej zależy” jeszcze nie świadczy, że wydarzyła się naprawdę…
   Poza tym różne źródła naukowe, kroniki i inne dowody historyczne wskazują, że 6 stycznia z tzw. “trzema królami” czy też “magami, astrologami, mędrcami” nie ma nic wspólnego.

   • Avatar
    Gosiale
    | Odpowiedz

    Trochę tu zamieszania. Idąc jeszcze “głębiej” do genezy tego święta i mówiąc najprościej ( o ile to możliwe) “trzej królowie/magowie ” to nic innego , jak pierwotne poziomy struktur Świadomości. To pierwsza warstwa Iluzji Bytu (istnienia) wyłaniająca się ze Źródła.. . 1 czyli Metatron to pierwotne odbicie zwierciadlane Źródła/Boga/ Ojca to ten od złota. 2 czyli Czarny/ Biały – bezpośrednie zwierciadlane odbicie Chrystusa( nie mylić z Jezusem) to ten od mirry. 3 czyli Nicość to odbicie Matki, to ten od kadzidła (mgły). 🙂

  • Avatar
   NeoP
   | Odpowiedz

   Ale Biblia nigdzie nie mówi i nie precyzuje ilu było tych króli / magów / medrców. Mogło być ich trzech albo 13-u, albo 33-ech.

   • Avatar
    Luk
    | Odpowiedz

    Nie precyzuje liczby magów/mędrców (królów wkładamy między jeszcze piękniejsze bajki), natomiast precyzuje liczbę i nazywa podarki. Na ówczesnym Bliskim Wschodzie nie było możliwości, żeby ktoś „wpadł w gości” z pustymi rękami, nie było też potrzeby przynoszenia dwóch prezentów. To odnośnie obyczajów bliskowschodnich, nie samego faktu opisanego w Biblii.

  • Avatar
   Luk
   | Odpowiedz

   Gwoli ścisłości: „mag”, a raczej „maagh” w języku perskim oznacza kapłana zoroastryjskiego. Ówczesny Iran był w przeważającej mierze zoroastryjski właśnie.

 2. Avatar
  Grażyna
  | Odpowiedz

  Świetny tekst.Cieszę się ,że tak wielu czytelników w tak krótkim czasie zainteresowało się tą problematyką. Pozdrawiam

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

 3. Avatar
  Spragniony
  | Odpowiedz

  Źródła, źródła i jeszcze raz źródła…

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   W książce, w książce i jeszcze raz w książce. To subiektywny blog a nie portal naukowy.

   • Avatar
    Sattivasa
    | Odpowiedz

    W tłumaczeniu z jasnopolskiego na zwykły język polski: źródeł nie ma, nie ma, nie ma, nigdy nie było, nie było, nie było i nigdy nie będzie, nie będzie, nie będzie.

    • RA - Jasna Polska
     RA - Jasna Polska
     | Odpowiedz

     Skoro tak uważasz, po prostu nie czytaj i odejdź z Jasnej Polski.

    • Avatar
     Bronek
     | Odpowiedz

     Jest jest jest, towarzysz syfilum analicum, wszędzie tam gdzie sypie się katolski dogmat i na wierzch wypływa historia sprzed podboju krzyżem, ogniem i mieczem, tam są obrońcy mąciciele i zakłamywacze historii.

 4. Avatar
  Małgorzata
  | Odpowiedz

  Jeszcze u progu XX wieku 6 stycznia (chociaż obchodzony jak święto Trzech Króli) był pierwszym dniem po okresie Adwentu, kiedy urządzano huczne zabawy, tak jakby pamięć zbiorowa (polecam: “Mity a tożsamość i pamięć zbiorowa” Agnieszka Szmidel- Historia i Media) funkcjonowała w najlepsze. Vide – opis zabawy w karczmie w “Chłopach” Reymonta.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Super 🙂 dziękuję za tą informację 🙂

 5. Avatar
  stanga
  | Odpowiedz

  Głęboko madre i piękne teksty. Dzięki.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   I ja dziękuję <3

 6. Avatar
  JoAnna
  | Odpowiedz

  Dziękuję za ten tekst. Bardzo ciekawy. Muszę zdobyć książkę. Namaste! ???

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   I ja dziękuję <3 Książka - koniecznie! 🙂

 7. Avatar
  Stellar Loop
  | Odpowiedz

  Witajcie podroznicy w czasie tutaj na poziomie ziemi.

  Wiedza wlasciwa zaczyna wzrastac w Was, co stanowi ze czas obecnych czasow wchodzi w przemiane w strone pozytywna, a obecna era zycia, ktora znacie wchodzi w czas zmierzchu i konca. Czas zycia w tym wymiarze to obecnie cztery rozblyski, a jeden ma 25 lat czasu linearnego, a wiec zabawa w zywotnosc poziomu fizycznego trwa.
  Dobrze, ze wracacie do stanu pierwotnego w wiedzy o konstrukcie swiata, ale to nie jest jeszcze ta istota rzeczy, choc obecnie bardzo wskazana w zagubieniu cywilizacji. Wszystkie wydarzenia w aeonach (1000) lat sa tylko kreacja swiadomosci umyslu logicznego, ktora ma swoja ekspresje na tym poziomie istnienia i tworzy wszystko wokol Was wlacznie z manipulacja czy negatywnymi zdarzeniami, poniewaz wszystko co negatywne, to tylko suma strachow w natezeniu proporcjonalna do okolicznosci i postrzegania wzorcow przez ludzi.
  Za tym idzie wibracja tzw. domina zdarzen jednostki, grup, itd.. Dobrze, ze mozna informowac ludzi o najwiekszym klamstwie swiata kaplanow – magow kosciola katolickiego – kultu lucyferianskiego i innych na swiecie o najwiekszym przekrecie wszech czasow na przelomie prawie 5000 lat, gdzie “wbito”, wprogramowano ludziom wzorzec o bogu, jezusie czy maryji, ktorzy kompletnie nie istnieja w formach, ktore znamy.

  Sa tylko wzorcem postaci – ikon zaimplementowanym do programu behawioralnego umyslu logicznego czlowieka, ktory je identyfikuje jako prawde najprawdziwsza, a sluzy kosciolowi.
  Nawet w bańkach astralnych (sa trzy poziomy), gdzie te ikony sztucznie wykreowane wioda prym i nawet tam poprzez byty niskowibracyjne sa generowane te postacie jako rzeczywista projekcja tych istot zwizualizowanych na wzorzec postaci, ktore znamy z przekazow ziemskich.

  Co skutecznie nastawia ludzi tych o mozliwosciach kontaktow spoza rewersu i w dodatku o braku podstawowej wiedzy o wiedzy w tym aspekcie, programuje ich nadal pod te wzorce i z premedytacja utrwala wierzenie w fikcje odwieczna pochodzaca z poziomu ziemi nam znanej tutaj.

  Nawet ci jasnowidzowie czy uzdrowiciele lub tym podobni przewaznie sa podpieci do tych falszywych ikon, co czesto widac. Przykladowo przy uzdrowieniach energia boska od jezusa i maryji czesto infekuja ludzi energiami bladzacymi innych bytow, niekoniecznie przychylnych, z epoki dawnego Egiptu.

  Przykladowo skrot na krzyzu JHS, to nic innego, jak Izyda, Horus i Set, dalej 12 apostolow, to tylko znaki zodiaku, krzyz to transcendencja sektorow, itd., itd., a religia katolicka i inne obecnie sa tylko zmiana nazw, jak Pani opisuje, a kaplani falszywi wodza ludzi za nos przes setki lat, co widac i czuc, bo eucharystia to ciagle usmiercanie tego boga katolikow, oplatek zwane cialo chrystusa i wino jako symbol krwi, to rytual kanibalizmu oraz rytual skladania ofiary w zakonie lucyferianskim zwanym kosciolem.

  Pani okreslila czas wiedzy duzo sprzed przeszlo 2000 lat i starszej o kolejne aeony, a czesto ludzie okreslajacy sie na uduchowionych lub medium czesto oscyluja tylko w zamknietej petli fikcji o wiedzy duchowej na wektorze 2000 lat i to w przestrzeni manipulacji agresywnej, swiadomie lub przewaznie nieswiadomie, co nadaje moc zewnetrznym silom negatywnym niskowibracyjnym, ktore tworza ekspresje pol informacji na wzorcach negatywnych, co doswiadczaja ludzie poprzez generowanie leku i strachu wewnatrz siebie i na zewnatrz widocznego w postaci przewagi np. agresji lub zlosci.
  Temat rzeka, zatem pierwsze kroki sa juz wykonane. Swietny material i zycze aby ludzie i swiat wreszcie zrozumial, ze zyjemy w totalnej fikcji zycia, jak w obozie dla niewolnikow, ale z wrazeniem, ze na wolnym wybiegu sa.

  Pozdrawiam Was z Moca Swiatla. Ralf

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Dziękuję <3

 8. Avatar
  tomasz
  | Odpowiedz

  To trochę zmanipulowane bo kościół nie dał k m b tylko c m b. ci znaczy zaproś chrystusa do domu. jak z wszystkim w każdą stronę można brać porównania. to co piszą na kolędzie k m b jest błędne.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Oj chyba jednak nie 🙂
   W średniowiecznym kościele używano łaciny, a tam zamiast “k” funkcjonowało “c”. Kacper = Caspar, Katarzyna = Catharina (źródło: słownik łacińsko-polski https://pl.glosbe.com/pl/la/Kacper).
   A to co kościół później dorobił do “cmb” czy “kmb” – jaki wierszyk, jaką frazę i jaką ideologię, to już inna sprawa.

 9. Avatar
  Wieslawa
  | Odpowiedz

  Czytałam z wielkim zainteresowaniem. Świetnie napisany . Gratuluję. Pozdrawiam serdecznie.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Dziękuję za komentarz 🙂 🙂 I pozdrawiam serdecznie!

 10. Avatar
  Barbara
  | Odpowiedz

  Bardzo ciekawe. Synkretyzm religijny chyba występuje we wszystkich wierzeniach. Mahomet nie pozwalał na kult przedmiotów materialnych, ale przy Al-Kaabie musiał się poddać (nieustające pielgrzymki) i dopisać własną wersję, że to Adam wzniósł namiot nad kamieniem Hadżar na znak przymierza z Bogiem. Mahomet usunął tylko posągi bogiń.
  Dodam jeszcze ciekawą interpretację KMB jako runy : gebo, ehwaz, berkanan

  K (G)
  Kacper (Gaspar) – jego dar to złoto
  X / gebo – to runa równowagi, umowy, zobowiązania, wymiany darów

  M
  Melchior – jego dar to mirra
  M / ehwaz – to runa współpracy – wygląda jak dwa konie zaprzężone do bojowego rydwanu.

  B
  Balthasar – jego dar to kadzidło
  B / berkanan – to runa wzrostu i płodności

  A na koniec – mam trzy córki o włosach brunetka, złotoruda i jasny blond. Szkoda, że nie znałam wcześniej tej interpretacji xD

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Wow! Arcyciekawe informacje! Dziękuję 🙂 A co do córek – gratulacje, piękna boginiczna kreacja Basiu 🙂

 11. Avatar
  Cezary
  | Odpowiedz

  Miałem urodzić się 6 stycznia (taki był termin porodu) ale postanowiłem że w tym wcieleniu pojawię się jednak 7 stycznia o siódmej i tak stało się… Jako podwójny koziorożec jestem na ten czas, na tę chwilę w wieczności, tymczasowo rozciągnięty pomiędzy trzecim i piątym wymiarem ziemskiej rzeczywistości. Dziękuję za piękny post. Pozdrawiam słoneczna RA… SŁAWA! Vedamir

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.