Skąd się wzięło święto 1 Maja, Matki Boskiej Zielnej 15.08 i Noc Kupały 24.06 – Koło Czasu cz.2

| 26.01.2019

1 Maja (1.05) – Święto Wiosny, Zieleni, Rozkwitu Życia czy może Święto Pracy?

1 Maja w powszechnej świadomości znane jest jako Święto Pracy.
Może i faktycznie ma to związek ze strajkami w Chicago z maja 1886, do którego potem ideologię dorobiła II Międzynarodówka, ale… to tylko nakładka trójwymiaru…
Przy okazji – zauważ pewną prawidłowość – jeśli kościół nie zdławił jakiegoś ważnego, starego święta, zrobi to ne pewno za niego system 3D.

 

Tu znajdziesz 1 część tekstu, która wyjaśnia dlaczego nagromadzenie świąt wszelakich zawsze kumuluje się w okolicach tych, a nie innych dat:
Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.02 – 21.03 i dalej. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 1
Tymczasem 1 Maja (a raczej okres 30.04 – 2.05) to… święto Rozkwitu Życia.
Święto takich bogiń jak słowiańska Żywia, celtycka Beltane, rzymska bogini wiosny Maja, czy ewentualnie Ysahodhara – małżonka Buddy (2.05).
W starej kronice z XVI w. czytamy: „Łysa Góra (…) na tym też miejscu był kościół trzech bałwanów, które zwano Łada, Boda, Leli. Do których prości ludzie schadzali się pierwszego dnia Maia modły im czynić i ofiarować”

(Anna Kohli za: Powieść rzeczy istey o założeniu klasztora na Łysej Górze braciey z zakonu św. Benedyktyna)

 

Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.05 – 24.06 – 15.08 – 1.11 – 24.12. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 2

Mistyczne Koło Egzystencji toczy się nieprzerwanie, mamy to zapisane w naszym DNA

 

Także słowiańskie Dziady Wiosenne obchodzono w pierwszych dniach maja. Co znowu potwierdza, że czas ten jest wyjątkowym.
Więź między przodkami, zbiorami a sprawami płci jest tak silna, że kulty żałobne, agrarne i kult płodności niejednokrotnie tak są związane ze sobą, że tworzą niemal jedno.
U ludów północy Boże Narodzenie (Yul) było świętem zmarłych, a równocześnie okazją do wychwalania urodzaju i życia. W dniu tym odbywały się uczty, obchodzono wesela i porządkowano groby (Mircea Eliade, Traktat o historii religii).
Nie inaczej było u naszych Słowian, którzy oprócz Dziadów Wiosennych i jesiennych, utrzymywali aktywny kontakt z przodkami także w pozostałe święta Koła Czasu, według internetów głównie w czas obu Równonocy.

 

I ostatnia bardzo interesująca kwestia, która świadczy o tym, jak ważny to okres.
Otóż 2. 05 w większości krajów obchodzi się Dzień Matki!
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Zwyczaj ten powrócił w 17w. Anglii pod nazwą niedziela u matki. (…) Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II WŚ (Wiki)
Co symbolizuje Dzień Matki w tym właśnie czasie? – Zanoszenie Mamom kwiatów i słodyczy? Fakt, że jest to dzień wolny – a więc naprawdę ważne święto?

Początek Maja to celebracja słodkiej, macierzyńskiej energii Matki Natury, która w tym okresie jest wyjątkowo czuła, delikatna, kochająca, łagodna oraz podziękowanie jej za błogosławieństwa, którymi nas obdarza.

 

P.S. Osobiście uważam, że długi weekend majowy, który mamy w Polsce, jest taką energetyczną pieczęcią pochodzącą ze starych czasów.
Mimo, że obchodzimy Święto Pracy oraz Konstytucji 3 Maja i Święto Flagi Polskiej, to czuję, że to nie jest przypadek, że wtedy akurat Polacy masowo odpoczywają, piknikują na łonie przyrody, spędzają czas na beztrosce, zabawie i relaksie w Naturze.
Nasza silna więź z Gają sprawia, że akurat w tym okresie, intuicyjnie zrobiliśmy sobie kilka narodowych świąt wolnych od pracy.

 

Jasna Polska alternatywny cudowny portal, blog duchowy, blog rozwojowy, warsztaty rozwoju osobistego, kursy, wydarzenia, rozwój duchowy, duchowość, ezoteryka, astrologia, ogłoszenia ezoteryczne, medycyna naturalna, medytacja, świadomość, wysokie wibracje

 

Ogłoszenia Polonii <3 na Jasnej Polsce:

Family Coach – Terapia Systemowa Rodzin – obciążenia rodowe

UK | Edinburgh, Caly świat
50 GBP
Szczegóły cenowe
Sesja Nowe Ciche Ustawienia Rodzin wg Berta Hellingera - do 2godz. - 50£ / skype/ messenger/ gabinet / Sesja Rozwoj Osobisty i Duchowy /Radykalne Wybaczanie/ - 25£ /h Warsztat Ustawienia - 1 dzien /10.oo-20.oo/ - 100£ - Edinburgh /inne miasta jesli zbierze sie grupa/ Vedic Art - 30godzin - 280£

Organizacja wycieczek i wynajem apartamentów na Malcie. Głównie kwatery 6 plus.

Cała Polska | Mellieha/Malta
Szczegóły cenowe
przykładowe oferty apartamentów na Malcie i domów na Gozo (wraz z cenami) https://ininspiroart.wordpress.com/wynajem-apartamentow-i-domow-na-malcie/

Po Polsku. Polski Sklep z Przesłaniem Nettetal, NRW

Niemcy | Nettetal
Szczegóły cenowe
Ceny towarów - umiarkowane i rozsądne 🙂 Nie liczby kreują tu obfitość ♥

Recall Healing/ Totalna Biologia Monika Janigacz osobiście/online

UK | LIVERPOOL
250 PLN
Szczegóły cenowe
Konsultacja zwykle trwa 1,5-2 godz. Przed pierwszą konsultacją poproszę o wypełnienie kwestionariusza. Jego dokładne uzupełnienie pozwala zaoszczędzić czas podczas konsultacji.

Talenty, wyzwania i pochodzenie Twojej Duszy na 7 stronach A4 prosto z Akaszy

mazowieckie | Warszawa Radość, Berlin Moabit, Überlingen am Bodensee
Szczegóły cenowe
Cena obejmuje: + wnikliwy research + rozmowa 1h + raport 6-8 stron = 300 zł. Do końca kwietnia będzie zniżka na hasło "jasna polska", najtaniej w historii: 200 zł.

Ustawienia Rodzin – uStaw się do Życia w rezonansie z własną Duszą, Mainz/Niemcy

Niemcy | Mainz
110 EUR
Szczegóły cenowe
110 Euro z wlasnym ustawieniem, cwiczenia i obiad 60 Euro jako obserwator/reprezentant, cwiczenia i obiad
18.05.2019

Barbara Metelska- terapeuta rodzinny, ustawienia systemowe, problemy emigracyjne

Szwajcaria | Bazylea
Szczegóły cenowe
cena spotkania jest orientacyjna, zależy od formy; indywidualne, pary, grupowe. ustawienia grupowe- 30 Fr obserwator, 100 Fr ustawienie osobiste.

 

 

21. Czerwca (21.06) – Letnie Przesilenie, Noc Kupały, Litha

21.06 to oczywiście słowiańska Noc Kupały, celtycka Litha i ludowa Noc Świętojańska (24.06)
Potężne (huczne i bardzo ważne) święto kupały próbowano przerobić na wigilię dnia św. Jana Chrzciciela. Stąd przesunięcie obchodów na noc 23/24 czerwca (która to data jest tak naprawdę kolejnym potwierdzeniem, że wielkie święta cyklu agrarnego zaczynały się celebracją w nocy, trwały cały dzień i kończyły się dnia kolejnego – stąd logiczne zakonczenie obchodów Nocy Kupały 24.06)
Noc kupały bierze swą nazwę od rytualnej czy też pierwszej kąpieli, albo – jak pisze Anna Kohli:
„określenie rosyjskie kup (kupała) tak jak jar i buj opisują siłę, światło, wzrost (por. polskie bujny, jary). Kupawyj oznacza biały, tym samym święto kupały to święto Białej Bogini”.

 

Skąd jeszcze to wiemy? – Zachowało się mnóstwo źródeł, które wskazują na to, że w czasie tego święta kobiety tańczyły przepasane bylicą.
Bylica o białych kwiatach czyli artemisia vulgaris zwana jest bożym drzewkiem, czy też ziołem łona. Nazwa wskazuje, że jest ziołem bogini Artemidy – ziołem wybitnie kobiecym i magicznym – stosowana do wzmocnienia płodności lub ułatwienia porodu, w dużych dawkach używana była także do aborcji (tak jak w przypadku bogini – w energii bylicy przeplata się życie i śmierć).

 

Wagę Koła Czasu – Koła Życia podkreślano na wiele sposobów – poprzez ogniste koła toczone ze zboczy gór, czy nasze słowiańsko-ludowe wieńce ze świecą w środku puszczane na wodę.
Jan Suliga pięknie pisze:
Noc świętojańska zjawiająca się na chwilę, jasna, prawie przezroczysta, wonna akacjami i jaśminem, zwiewna – jest porą wyjątkową.
I to od zamierzchłych czasów, kiedy nie nazywała się nocą świętojańską, bo na jej patrona, św . Jana Chrzciciela jeszcze długo przyszło światu czekać. Ale już wtedy była nocą zabaw.
Nasi dalecy pradziadowie, wrażliwi na każdy impuls natury jak ptaki, wyczuli w kościach i pojęli sercem to przedziwne zjawisko przesilenia letniego.

Młoda bogini miłości i wesela – Lato (Leda, Łada, Lela), czyli Natura w szczycie swego rozkwitu, obdarza hojnie swymi bogactwami: jest jasno, ciepło, obficie, syto… Czas zatem na miłość i czary, wróżby i rytuały. Szukanie cudów takich, jak kwiat paproci, czy ciepło drugiego ciała.

 

 

Może coś zjesz z nami, albo ugotujesz?

Ilona Damek Dietetyk, Psychodietetyk, Coach Zdrowia

śląskie | Pszczyna
Szczegóły cenowe
Oferta cenowa uzależniona od wyboru sposobu postepowania przez klientkę/klienta. Proponuje pakiety rodzinne i wtedy pracujemy rodzinnie nad zmianami w nawykach nie tylko żywieniowych,

Kasia Misztela diet coach

mazowieckie | WARSZAWA
100 PLN
Szczegóły cenowe
Konsultacja 60 minut - 100 zł Proces diet coachingu 4 h - 380 zł Proces diet coachingu 8 h - 640 zł Ebook 5 dni bez pieczywa - 15 zł

Majówka 2019 w Eko-Osadzie Brzozówka

łódzkie | Brzozówka
70 PLN
Szczegóły cenowe
Część zajęć jest bezpłatna, część warsztatów i kursów kosztuje 70 zł od osoby
27.04.2019

 

 

1. Sierpnia (1.08) – Święto Żniw i Chleba, Święto Miłości i Radości, Lammas – Lughnasadh

Ponieważ święta cyklu agrarnego – Koła Czasu, były i są nadal w swej istocie kultem Matki Ziemi – oddawania czci Przyrodzie, która nas karmi, która jest naszym domem i bez której nie moglibyśmy żyć,

moment ścinania pierwszych i ostatnich kłosów w żniwa był bardzo ważny i przybierał formę rytuału.
Dlatego też Lammas nosi także nazwy: Chlebowa Uczta, Dom Zbiorów, czy Święto Chleba
Obecnie święto nosi nazwę Lúnasa (irl. sierpień) i obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (irl. Lá Lúnasa). Zwane jest festiwalem miłości. Wyznacza początek zbiorów pszenicy i jęczmienia oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego (Wiki)
W Polsce nie obchodzimy hucznie w żadnej postaci 1 sierpnia, za to bardzo ważne jest święto 15 sierpnia – Matki Boskiej Zielnej lub Wniebowzięcie NMP.
Dlaczego?
Skłaniałabym się ku powodom, dla których obecnie funkcjonują inne święta kościelne – mianowicie nałożenia świąt katolickich na grecko-rzymskie obrzędy:
Wniebowzięcie “dziwnie” składa się w czasie z innym pogańskim świętem – w Grecji w połowie sierpnia obchodzono święto Diany, matki plonów.
Z kolei starożytni Rzymianie 13 sierpnia obchodzili trzydniowe święto bogini Diany. Na trzeci dzień, 15 sierpnia, obchodzono Wniebowzięcie Diany, jako królowej niebios. Niesamowity zbieg okoliczności, prawda?
W tym czasie Słowianie podobno obchodzili święto Mokoszy. Z drugiej strony różne źródła wskazują, że bogini Diana to nasza słowiańska Dziewanna. Jak widać – wszystkie te święta i tradycje nałożyły się i chwilowo funkcjonują pod katolicką etykietką.

 

Mimo, że lato wciąż w rozkwicie, Koło Życia mówi nam coś innego – oto zaczyna się druga połowa roku – zimna i mroczna, trwająca do kolejnego przełomu, czyli obchodów przedwiośnia 1.02
Tym bardziej warto znowu podziękować Matce Naturze za zbiory, które pozwolą przeżyć do następnego roku…

W Matki Boskiej Zielnej figurkom Maryji ofiarowuje się przepiękne bukiety złożone z kwiatów, zbóż i ziół. Wspaniały sposób na wyrażenie miłości do Matki Ziemi.

 

 

fundacje-stowarzyszenia-kooperatywy-spoldzielnie-socjalne-inicjatywy-spoleczne-ekonomia-spoleczna-kategoria-jasna-polska

Mamy na Jasnej Polsce kategorię “Jasna Polska” – tutaj znajdziesz fundacje, organizacje, światłe ruchy, mądrą edukację itd…

 

Pozostałe święta są już bardzo znane:

21 Września (21.09) – Równonoc Jesienna, Święto Plonów, Dożynki, celtycki Mabon

Czas uczt, radości po obfitych plonach, ale i nieuchronne wchodzenie w dużo bardziej statyczny, introwertyczny okres roku. Koło Życia kręci się już po ciemnej, zimnej stronie, mimo, że słońce jeszcze grzeje a wokół jest zielono.
Choć Natura jeszcze kolorowa i żywa, już wiadomo, że wszystko powoli zmierza ku śmierci. Dlatego jest to kolejny ważny czas na kontakt z Przodkami.
Nadchodzi czas Przemiany i Czarnej Bogini. Od teraz dni będą coraz krótsze, ubrane w coraz mniej ciepła i światła. Kora Persefona schodzi na pół roku do podziemi. Zbliża się czas zadumy w podziemnych krainach swego wnętrza.

 

Czytaj więcej: Śmierć to tylko brama, iluzja, zaprojektowane przez ciebie wyjście awaryjne. Ty nie umrzesz nigdy

 

1 Listopada (1.11) – Święto Śmierci – Dziady, Samhain

1.11 słowiańskie Dziady, celtycki Samhain (31.10 – 2.11), w kościele: Wszystkich Świętych oraz Zaduszki (02.11)
Jak w pozostałych przypadkach, mnóstwo pogańskich zwyczajów przeszło do tradycji i rytuałów chrześcijańskich, więc w zasadzie obchodzimy je w sposób podobny po dziś dzień.

To czas uczczenia pamięci Przodków, ale i Czarnej Bogini – śmierci, przemiany, transformacji. Bez śmierci nie byłoby nowego życia tu na Ziemi. Dlatego Czas, gdy Gaja odpoczywa jest także czasem świętym.

 

Czytaj więcej: Straszliwa nuda lub pragnienie śmierci, czyli „bonusy” na Twej drodze do oświecenia

 

 

Jasna Polska, czyli zdrowie, homeopatia, refleksologia, ajurweda, medycyna chinska, medycyna aletrnatywna, swiadomi lekarze, uzdrowiciele, bioterapeuci, zielarze, uzdrowiciele, chiropraktyka, biorezonans, naturoterpaia, masaze

Robisz coś? Albo dopiero zaczynasz? Gdzieś i kiedyś trzeba o tym światu powiedzieć 🙂 – ogłoś się na Jasnej Polsce – jest właśnie po to

 

 

21.12 – Przesilenie Zimowe, Szczodre Gody, Yule, Boże Narodzenie (24.12)

Tak jak Przesilenie Zimowe było zawsze celebrowane ze względu na swój potężny potencjał, tak Boże Narodzenie to twór stosunkowo nowy:
W II wieku n.e. w Egipcie pojawiło się Święto Bożego Narodzenia obchodzone (…) w dniu 6 stycznia (sic!) – dniu urodzin boga Słońca Ajona – patrona misteriów mitraistycznych czy Ozyrysa boga śmierci i odrodzonego życia.
To bardzo stary kult sięgający połowy III wieku p.n.e., nazwany później przez Greków misteriami. Rocznica urodzin Chrystusa została przeniesiona przez Kościół w roku 353 na dzień 25 grudnia, czyli na dzień narodzin Mitry niepokonanego boskiego Słońca (Wiki)
Przesilenie Zimowe to moje ulubione święto z Koła Czasu, więcej o nim na Jasnej Polsce przeczytasz tu: przesilenie zimowe

 

Nie mogąc odwlec upartego ludu od hucznych świątecznych obchodów, kościół przerobił na święto narodzin Jezusa, odbywające się w tym samym czasie słowiańskie Szczodre Gody, rzymskie Saturnalia ze świętem Sol Invictus oraz święto narodzin Mitry – boga słońca…
To z tych przedchrześcijańskich świąt pochodzą zwyczaje hucznych uczt, wieszania zielonych gałęzi po domach, obdarowywania się prezentami.
Do czasów współczesnych nie przetrwał jedynie orgiastyczny, bardzo rozpustny charakter obchodów. Chociaż… nie do końca…
Daty 21.12 i 24.12 były od wieków świętowane na naszych słowiańskich ziemiach, zanim usłyszano o Jezusie:
Podobne festiwale obchodzono na ziemiach słowiańskich niemal do czasów oświecenia i nosiły nazwę rusaliów. Obchodziło się je w wigilię narodzenia Jezusa i w dniu św. Jana 24 czerwca:
„Mężczyźni i kobiety zbierają się razem na nocne zabawy i na obsceniczne rozmowy i demoniczne śpiewy i dla tańców i skakania i niecnych uczynków, profanacja szerzy się wśród chłopców i zepsucie wśród dziewczyn (…) a kiedy dzwony poranne zaczynają bić, wtedy rozchodzą się do domów i padają nieżywi z wielkiego zmęczenia (Anna Kohli za materiałami źródłowymi)

 

Okres Przesilenia Zimowego był czasem, gdy Śmierć spotykała się z Życiem i na ten krótki moment Czas stawał w miejscu:
W płn. Europie wierzono, że mistyczne koła egzystencji zatrzymywały się, kiedy przychodził moment przejścia z jednego roku do drugiego, w czasie najciemniejszych dni w roku, kiedy słońce znajdowało się w najniższym punkcie. W (…) czasie Yul wszystkie obrotowe ruchy i gesty były zabronione. Nie wolno było kręcić masła, nie mogły toczyć się koła u wozu… (Anna Kohli)

 

 

Jasna Polska alternatywny cudowny portal, blog duchowy, blog rozwojowy, warsztaty rozwoju osobistego, kursy, wydarzenia, rozwój duchowy, duchowość, ezoteryka, astrologia, ogłoszenia ezoteryczne, medycyna naturalna, medytacja, świadomość, wysokie wibracje

A Ty zakręć swoim kołem fortuny i przyciągnij najlepszego pracownika pod słońcem, który będzie rozumiał o co Ci chodzi i wspierał Twoje nietuzinkowe projekty.

 

Podsumowując

Historię Koła Czasu – Koła Życia można opisać tak:
W nocy z 30 stycznia na 1 lutego powstaje Nowe Życie – jeszcze maleńkie i kruche, w postaci zalążka, lecz już jaśnieje swym blaskiem i niesie w sobie zapowiedź rozkwitu.
21 Marca na świat przychodzi Nowa Istota
Z początkiem maja przeżywa pełne radości Dzieciństwo
21 – 24 Czerwca wchodzi w Młodość, by przeżyć Miłość dziką, gorącą, jasną i szaloną jak letnie noce
W sierpniu (1/15.08) jest czas Płodności – daje więc nowe Życie owocom Miłości
21 Września wchodzi w dojrzałość – złotą i soczystą jesień
Z początkiem listopada świętuje swoją starość, celebruje schyłek Życia, zasuszanie i zamieranie życiowych soków, śmierć
21.12 Najdłuższa noc świata dobiega końca, a wraz z nią przychodzi Odrodzenie w środku pustki i ciemności, gdyż Życie tak naprawdę nie umiera nigdy, lecz jedynie zmienia swe formy, dlatego…
…1.02 Powstaje Nowe Życie …….

 

 

Ten tekst nie powstał po to, by nawracać na boginiczne kulty. Wręcz przeciwnie – zanim nastały boginie i bogowie, była Przyroda i My – zanurzenie w niej, by celebrować Doświadczenie Życia.
Mistyczne Koło Egzystencji wskazuje na pierwotne piękno życia w materii, które bez względu na wszelkie manipulacje i zakłamania wciąż jest w nas – niemożliwe do wyparcia, zapomnienia, zatarcia.

Jesteśmy tak samo dziećmi gwiazd, jak i dziećmi tej świętej Ziemi.

Pamiętaj o tym Kochanie.
Aho!

 

Złap oddech w Dobrym Miejscu – coraz więcej takich miejsc rozświetla Polskę.

“SALANTRUM” Marek Nagraba, Groty Solne, Wyroby z Soli

małopolskie | Kraków, Wieliczka
Szczegóły cenowe
ceny konkurencyjne, wykonanie grot z soli - ceny do negocjacji, lampa solna mała (waga) 20-100 pln , świecznik 10 pln, mydło solne 7 pln

bTi Studio Fizykoterapia Inteligentna Odnowa Bio BEMER (urządzenie medyczne)

wielkopolskie | Bolechowo-Osiedle, Murowana Goślnia ,Czerwonak,Koziegłowy
Dobierana indywidualnie od 60 zł PLN
Szczegóły cenowe
Dla osób z Polski i zagranicy istnieje możliwość rezerwacji noclegu w 3 Hotelach w niewielkiej odległości lub w Pałacu Biedrusko (więcej inf. tel. +48511633702)

Dolina Dźwięku – Dom Gościnny Kołobrzeg

zachodniopomorskie | Kołobrzeg
od 230zł/apartament PLN
Szczegóły cenowe
Apartament Rytm Serca dla max 5 osób: - 2 sypialnie z dwoma podwójnymi łóżkami, opcja dostawka od 230zł do 260zł Apartament Szelest Skrzydeł na piętrze dla max 7osób: - 3 sypialnie i duża przestrzeń wspólna od 320 zł do 350zł Cały Dom Dolina Dźwięku dla max 13 osób od 500zł do 700zł

Dolina Harmonii

dolnośląskie | Kopaniec
60 PLN
Szczegóły cenowe
Koszt pobytu za noc dla 1 osoby w domu gościnnym Doliny Harmonii to 60 zł. Koszt wynajęcia Leśnego Domku Izerskiego to 250 zł. Koszt wyżywienia wegetariańskiego/ wegańskiego (śniadanie, obiad, kolacja ) to 70 zł od osoby.

Eko Chata Sweet Home

śląskie | Ustroń
75 PLN
Szczegóły cenowe
Pokój dwuosobowy 150PLN Pokój rodzinny 300PLN

ENDORFIA floating

pomorskie | Gdańsk
120 PLN
Szczegóły cenowe
sesja standard 60 min - 120 zł, pakiety/karnety 3x60min - 330 zł, 5x60 min - 500 zł, 10x60 min - 900 zł

Fizykalna Terapia Naczyniowa -Kontuzje-urazy-zwyrodnienia -poprawa mikrokrążenia

wielkopolskie | Poznań , Czerwoank , Suchy Las, Murowana Goślina,Bolechowo-Osiedle ul.Graniczna 1 62-005
Szczegóły cenowe
Terapie stacjonarne (najnowszy model 2019) rezerwacje telefoniczne Testowanie przed zakupem rezerwacja telefoniczna (wypożyczenie systemu) obsługa cały kraj min okres 4 tygodnie max 8 tygodni (model 2019)

Float Lubin FLOATING

dolnośląskie | Lubin
70 PLN
Szczegóły cenowe
40 minutowa sesja 70 pln 60 minutowa sesja 100 pln 90 minutowa sesja 130 pln sesja dla dwojga 60 minut 150 pln

Gościniec Amon pod Piramidą: Polski Ałtaj-Numer 1 w Polsce pod względem ekologi

małopolskie | Szczawnica - Jaworki
Szczegóły cenowe
Ośrodek jest atrakcyjnie położony, pod zboczem góry w bezpośrednim sąsiedztwie z Pienińskim Parkiem Krajobrazowym. Dysponujemy miejscami noclegowymi, salą wykładową. Sala wykładowa mieści się w Piramidzie. Oferujemy idealne warunki do organizacji szkoleń, prezentacji, kursów, imprez integracyjnych it

Koci Zakątek – miejsce ciszy i spokoju Wynajem

pomorskie | Starżno
50 PLN
Szczegóły cenowe
50 zł od osoby/1 dzień 70 zł 2 osoby/ 1 dzień 100 zł 3 osoby/ 1 dzień

 

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

Lub sprawdź sam-a, dlaczego warto wspierać Jasną Polskę (klik!)

 

Źródło ilustracji w tekście: Internet (gł. Pinterest, Unsplash, Pixabay), chyba, że podano inaczej.

Do napisania tego artykułu wykorzystałam fragmentarycznie i eklektycznie materiał z książki „Trzy kolory bogini” Anny Kohli oraz z następujących stron:

Kalendarz świąt Jana Suligi http://www.jws.net.pl/do-poczytania/kalendarz-swiat/

Wikipedia:

– https://pl.wikipedia.org/wiki/Lughnasadh

– https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Matki

– https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie

Oraz inne strony, blogi, portale:

www.astromagia.pl/magia-i-rytualy/wicci-sabaty/9552-imbolc-swieto-matek-i-bogin

okulta.pl/poganstwo/item/202-swieta-poganskie

racjonalista.tv/prawdziwa-historia-swieta-matki-boskiej-zielnej/

ezoterycznie-blog.blogspot.com/2016/07/lughnasadh_30.html.

www.historycznie.uni.lodz.pl/ludowa.htm

gazetakrakowska.pl/matki-boskiej-zielnej-obchodzimy-nie-tylko-w-polsce/ar/438883

www.blog.czarymary.pl/2014/08/01/lammas-swieto-pelni-lata-i-pierwszych-zbiorow/

RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Komentarze

 1. Avatar
  Monika
  | Odpowiedz

  To niesamowite…. Idę zapalić świecę i dotknąć ziemi, by uczcić narodziny nowego życia. Dziękuję 🙂

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   <3 <3 <3

 2. Avatar
  Ala
  | Odpowiedz

  Dziekuje za przypomnienie. Tak naprawde to ze kosciol zaadoptowal w uproszczeniu kult Matki Ziemi nie bylo nigdy mocno zakryte. Np etnologow uczy sie o tym jako o oczywistosci. Kto chce ten znajdzie informacje a w kulturze ludowej wrecz wylewaja sie z kazdej strony. W nas ta wiedza tez az wibruje by isc i poklonic sie Matce Ziemi.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Tak Alu, dla jednych to oczywistość, a dla drugich spora dawka nowej wiedzy 🙂 – im dedykuję ten tekst 🙂 Dziękuję za piękne ostatnie zdanie – dokładnie tak jest <3

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Partnerzy

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.