Skąd się wzięły “katolickie święta” jak Noc Św. Jana, Matki Boskiej Zielnej, Dożynki, Zaduszki i Boże Narodzenie – Koło Czasu cz.2


Tutaj znajdziesz wyjaśnienia dlaczego znane, tradycyjne święta takie jak Noc Kupały – Noc Świętojańska 24.06, Matki Boskiej Zielnej 15.08, Dożynki, czy Zaduszki są obchodzone właśnie w tych, a nie innych dniach.

 

Ma to bezpośredni związek z pierwotnymi cyklami Ziemi, które czczone są od praczasów w formie wszelakich kultów.
Religie się zmieniają, bogowie przechodzą zmianę płci i imion, a święta wciąż zostają te same….

 

Skąd się wzięły “katolickie święta” jak Noc Św. Jana, Matki Boskiej Zielnej, Dożynki, Zaduszki i Boże Narodzenie – Koło Czasu cz.2

Mistyczne Koło Egzystencji toczy się nieprzerwanie, mamy to zapisane w naszym DNA

 

Jeśli jesteś ciekawa-y czym jest Koło Życia – prastary cykl Gai, ściśle sprzężony z ludzkim odczuwaniem i doświadczaniem życia na Ziemi, przeczytaj pierwszą część tekstu:
 Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.02 – 21.03 i dalej. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 1 
Zrozumiesz, jak bardzo nieprzypadkowe są daty wszelkich świąt kościelnych.
I jakie to zabawne, że bez względu na panującą akurat religię, ludzkość niezmiennie celebruje te same święte dni – tyle, że co jakiś czas pod inną nazwą.

 

1 Maja (1.05) – Święto Wiosny, Zieleni, Rozkwitu Życia czy może Święto Pracy?

O tym dlaczego święta: Pracy – 1.05, Flagi – 2.05 oraz Konstytucji – 3.05 tak się “akurat złożyło”, że przypadają na początek maja, przeczytasz w tym tekście:
Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji
My tymczasem idziemy dalej – do Lata, które bynajmniej nie jest płci męskiej…

 

21. Czerwca (21.06) – Letnie Przesilenie, Noc Kupały, Litha

21.06 to oczywiście słowiańska Noc Kupały, celtycka Litha i ludowa Noc Świętojańska (24.06)
To potężne (huczne i bardzo ważne) święto zwane także kupalnocką, sobótką, palinocką kościół próbował przerobić na wigilię dnia św. Jana Chrzciciela.
Tymczasem Letnie Przesilenie to czas bardzo starego, słowiańskiego święta miłości, ognia, słońca, płodności…
Bogini Wesna oddaje Ziemię pod opiekę bogini Ledzie (Leda, Lela, Lato).
Wspaniały moment, by celebrować swoje Ciało, łączność z Przyrodą i Radość Życia…

 

Dużo więcej na temat słowiańskich “walentynek” znajdziesz tu: Jak spędzić Letnie Przesilenie? – Znamy najlepsze sposoby!
Polecamy także: Aż 4 testy miłosne na Słowiańskie Święto Zakochanych – Noc Kupały

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

Dodaj swoje ogłoszenie!

 

1. Sierpnia (1.08) – Święto Żniw i Chleba, Święto Miłości i Radości, Lammas – Lughnasadh

Ponieważ święta cyklu agrarnego – Koła Czasu, były i są nadal w swej istocie kultem Matki Ziemi – oddawania czci Przyrodzie, która nas karmi, która jest naszym domem i bez której nie moglibyśmy żyć,

moment ścinania pierwszych i ostatnich kłosów w żniwa był bardzo ważny i przybierał formę rytuału.
Dlatego też Lammas nosi także nazwy: Chlebowa Uczta, Dom Zbiorów, czy Święto Chleba
Obecnie święto nosi nazwę Lúnasa (irl. sierpień) i obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (irl. Lá Lúnasa). Zwane jest festiwalem miłości. Wyznacza początek zbiorów pszenicy i jęczmienia oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego (Wiki)
W Polsce nie obchodzimy hucznie w żadnej postaci 1 sierpnia, za to bardzo ważne jest święto 15 sierpnia – Matki Boskiej Zielnej lub Wniebowzięcie NMP.
Dlaczego?
Skłaniałabym się ku powodom, dla których obecnie funkcjonują inne święta kościelne – mianowicie nałożenia świąt katolickich na grecko-rzymskie obrzędy:
Wniebowzięcie “dziwnie” składa się w czasie z innym pogańskim świętem – w Grecji w połowie sierpnia obchodzono święto Diany, matki plonów.
Z kolei starożytni Rzymianie 13 sierpnia obchodzili trzydniowe święto bogini Diany. Na trzeci dzień, 15 sierpnia, obchodzono Wniebowzięcie Diany, jako królowej niebios. Niesamowity zbieg okoliczności, prawda?
W tym czasie Słowianie podobno obchodzili święto Mokoszy. Z drugiej strony różne źródła wskazują, że bogini Diana to nasza słowiańska Dziewanna. Jak widać – wszystkie te święta i tradycje nałożyły się i chwilowo funkcjonują pod katolicką etykietką.

 

Może coś zjesz z nami, albo ugotujesz?

Kasia Misztela diet coach

mazowieckie | Warszawa
150 PLN
Szczegóły cenowe
1 sesja on-line (60-90 minut) określenie Twojego dotychczasowego sposobu odżywiania wyznaczenie realnego, zgodnego z Twoimi oczekiwaniami i potrzebami, celu osadzonego w czasie wskazanie obszarów do pracy nad sobą uświadomienie blokujących Cię nawyków i ich zmiana ustalenie planu działania zeszyt ćwiczeń

 

Mimo, że lato wciąż w rozkwicie, Koło Życia mówi nam coś innego – oto zaczyna się druga połowa roku – zimna i mroczna, trwająca do kolejnego przełomu, czyli obchodów przedwiośnia 1.02
Tym bardziej warto znowu podziękować Matce Naturze za zbiory, które pozwolą przeżyć do następnego roku…

W Matki Boskiej Zielnej figurkom Maryji ofiarowuje się przepiękne bukiety złożone z kwiatów, zbóż i ziół. Wspaniały sposób na wyrażenie miłości do Matki Ziemi.

 

Pozostałe święta są już bardzo znane:

21 Września (21.09) – Równonoc Jesienna, Święto Plonów, Dożynki, celtycki Mabon

Czas uczt, radości po obfitych plonach, ale i nieuchronne wchodzenie w dużo bardziej statyczny, introwertyczny okres roku. Koło Życia kręci się już po ciemnej, zimnej stronie, mimo, że słońce jeszcze grzeje a wokół jest zielono.
Choć Natura jeszcze kolorowa i żywa, już wiadomo, że wszystko powoli zmierza ku śmierci. Dlatego jest to kolejny ważny czas na kontakt z Przodkami.
Nadchodzi czas Przemiany i Czarnej Bogini. Od teraz dni będą coraz krótsze, ubrane w coraz mniej ciepła i światła. Kora Persefona schodzi na pół roku do podziemi. Zbliża się czas zadumy w podziemnych krainach swego wnętrza.

 

Czytaj więcej: Śmierć to tylko brama, iluzja, zaprojektowane przez ciebie wyjście awaryjne. Ty nie umrzesz nigdy

 

1 Listopada (1.11) – Święto Śmierci – Dziady, Samhain

1.11 słowiańskie Dziady, celtycki Samhain (31.10 – 2.11), w kościele: Wszystkich Świętych oraz Zaduszki (02.11)
Jak w pozostałych przypadkach, mnóstwo pogańskich zwyczajów przeszło do tradycji i rytuałów chrześcijańskich, więc w zasadzie obchodzimy je w sposób podobny po dziś dzień.

To czas uczczenia pamięci Przodków, ale i Czarnej Bogini – śmierci, przemiany, transformacji. Bez śmierci nie byłoby nowego życia tu na Ziemi. Dlatego Czas, gdy Gaja odpoczywa jest także czasem świętym.

 

Czytaj więcej: Straszliwa nuda lub pragnienie śmierci, czyli „bonusy” na Twej drodze do oświecenia

 

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

Robisz coś? Albo dopiero zaczynasz? Gdzieś i kiedyś trzeba o tym światu powiedzieć ? – ogłoś się na Jasnej Polsce – jest właśnie po to

 

 

21.12 – Przesilenie Zimowe, Szczodre Gody, Yule, Boże Narodzenie (24.12)

Tak jak Przesilenie Zimowe było zawsze celebrowane ze względu na swój potężny potencjał, tak Boże Narodzenie to twór stosunkowo nowy:
W II wieku n.e. w Egipcie pojawiło się Święto Bożego Narodzenia obchodzone (…) w dniu 6 stycznia (sic!) – dniu urodzin boga Słońca Ajona – patrona misteriów mitraistycznych czy Ozyrysa boga śmierci i odrodzonego życia.
To bardzo stary kult sięgający połowy III wieku p.n.e., nazwany później przez Greków misteriami. Rocznica urodzin Chrystusa została przeniesiona przez Kościół w roku 353 na dzień 25 grudnia, czyli na dzień narodzin Mitry niepokonanego boskiego Słońca (Wiki)
Przesilenie Zimowe to moje ulubione święto z Koła Czasu, więcej o nim na Jasnej Polsce przeczytasz tu: przesilenie zimowe

 

Nie mogąc odwlec upartego ludu od hucznych świątecznych obchodów, kościół przerobił na święto narodzin Jezusa, odbywające się w tym samym czasie słowiańskie Szczodre Gody, rzymskie Saturnalia ze świętem Sol Invictus oraz święto narodzin Mitry – boga słońca…
To z tych przedchrześcijańskich świąt pochodzą zwyczaje hucznych uczt, wieszania zielonych gałęzi po domach, obdarowywania się prezentami.
Do czasów współczesnych nie przetrwał jedynie orgiastyczny, bardzo rozpustny charakter obchodów. Chociaż… nie do końca…
Daty 21.12 i 24.12 były od wieków świętowane na naszych słowiańskich ziemiach, zanim usłyszano o Jezusie:
Podobne festiwale obchodzono na ziemiach słowiańskich niemal do czasów oświecenia i nosiły nazwę rusaliów. Obchodziło się je w wigilię narodzenia Jezusa i w dniu św. Jana 24 czerwca:
„Mężczyźni i kobiety zbierają się razem na nocne zabawy i na obsceniczne rozmowy i demoniczne śpiewy i dla tańców i skakania i niecnych uczynków, profanacja szerzy się wśród chłopców i zepsucie wśród dziewczyn (…) a kiedy dzwony poranne zaczynają bić, wtedy rozchodzą się do domów i padają nieżywi z wielkiego zmęczenia (Anna Kohli za materiałami źródłowymi)

 

Okres Przesilenia Zimowego był czasem, gdy Śmierć spotykała się z Życiem i na ten krótki moment Czas stawał w miejscu:
W płn. Europie wierzono, że mistyczne koła egzystencji zatrzymywały się, kiedy przychodził moment przejścia z jednego roku do drugiego, w czasie najciemniejszych dni w roku, kiedy słońce znajdowało się w najniższym punkcie. W (…) czasie Yul wszystkie obrotowe ruchy i gesty były zabronione. Nie wolno było kręcić masła, nie mogły toczyć się koła u wozu… (Anna Kohli)

 

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

A Ty zakręć swoim kołem fortuny i przyciągnij najlepszego pracownika pod słońcem, który będzie rozumiał o co Ci chodzi i wspierał Twoje nietuzinkowe projekty.

 

Podsumowując

Historię Koła Czasu – Koła Życia można opisać tak:
W nocy z 30 stycznia na 1 lutego powstaje Nowe Życie – jeszcze maleńkie i kruche, w postaci zalążka, lecz już jaśnieje swym blaskiem i niesie w sobie zapowiedź rozkwitu.
21 Marca na świat przychodzi Nowa Istota
Z początkiem maja przeżywa pełne radości Dzieciństwo
21 – 24 Czerwca wchodzi w Młodość, by przeżyć Miłość dziką, gorącą, jasną i szaloną jak letnie noce
W sierpniu (1/15.08) jest czas Płodności – daje więc nowe Życie owocom Miłości
21 Września wchodzi w dojrzałość – złotą i soczystą jesień
Z początkiem listopada świętuje swoją starość, celebruje schyłek Życia, zasuszanie i zamieranie życiowych soków, śmierć
21.12 Najdłuższa noc świata dobiega końca, a wraz z nią przychodzi Odrodzenie w środku pustki i ciemności, gdyż Życie tak naprawdę nie umiera nigdy, lecz jedynie zmienia swe formy, dlatego…
…1.02 Powstaje Nowe Życie …….

 

 

Ten tekst nie powstał po to, by nawracać na boginiczne kulty. Wręcz przeciwnie – zanim nastały boginie i bogowie, była Przyroda i My – zanurzenie w niej, by celebrować Doświadczenie Życia.
Mistyczne Koło Egzystencji wskazuje na pierwotne piękno życia w materii, które bez względu na wszelkie manipulacje i zakłamania wciąż jest w nas – niemożliwe do wyparcia, zapomnienia, zatarcia.

Jesteśmy tak samo dziećmi gwiazd, jak i dziećmi tej świętej Ziemi.

Pamiętaj o tym Kochanie.
Aho!

 

Złap oddech w Dobrym Miejscu – coraz więcej takich miejsc rozświetla Polskę.

ARTstay

pomorskie | Sopot
90 PLN
Szczegóły cenowe
Oferta cenowa 1. Wynajem sali projekcyjno-wykładowej 110 zł/ h - do 4h 90 zł/ h - powyższej 4h 2. Wynajem sali konferencyjnej 90zł/h - do 4h 70zł/h - od 4h 3. Nocleg 80-130zł/ osoba w zależności od sezonu.

bTi Studio Fizykoterapia Inteligentna Odnowa Bio BEMER (urządzenie medyczne)

wielkopolskie | Bolechowo-Osiedle, Murowana Goślnia ,Czerwonak,Koziegłowy
Dobierana indywidualnie od 60 zł PLN
Szczegóły cenowe
Dla osób z Polski i zagranicy istnieje możliwość rezerwacji noclegu w 3 Hotelach w niewielkiej odległości lub w Pałacu Biedrusko (więcej inf. tel. +48511633702)

Dolina Dźwięku – Dom Gościnny Kołobrzeg

zachodniopomorskie | Kołobrzeg
od 230zł/apartament PLN
Szczegóły cenowe
Apartament Rytm Serca dla max 5 osób: - 2 sypialnie z dwoma podwójnymi łóżkami, opcja dostawka od 230zł do 260zł Apartament Szelest Skrzydeł na piętrze dla max 7osób: - 3 sypialnie i duża przestrzeń wspólna od 320 zł do 350zł Cały Dom Dolina Dźwięku dla max 13 osób od 500zł do 700zł

Dolina Harmonii

dolnośląskie | Kopaniec
60 PLN
Szczegóły cenowe
Koszt pobytu za noc dla 1 osoby w domu gościnnym Doliny Harmonii to 60 zł. Koszt wynajęcia Leśnego Domku Izerskiego to 250 zł. Koszt wyżywienia wegetariańskiego/ wegańskiego (śniadanie, obiad, kolacja ) to 70 zł od osoby.

Fizykalna Terapia Naczyniowa -Kontuzje-urazy-zwyrodnienia -poprawa mikrokrążenia

wielkopolskie | Poznań , Czerwoank , Suchy Las, Murowana Goślina,Bolechowo-Osiedle ul.Graniczna 1 62-005
Szczegóły cenowe
Terapie stacjonarne (najnowszy model 2019) rezerwacje telefoniczne Testowanie przed zakupem rezerwacja telefoniczna (wypożyczenie systemu) obsługa cały kraj min okres 4 tygodnie max 8 tygodni (model 2019)

Float Lubin FLOATING

dolnośląskie | Lubin
70 PLN
Szczegóły cenowe
40 minutowa sesja 70 pln 60 minutowa sesja 100 pln 90 minutowa sesja 130 pln sesja dla dwojga 60 minut 150 pln

Gościniec Amon pod Piramidą: Polski Ałtaj-Numer 1 w Polsce pod względem ekologi

małopolskie | Szczawnica - Jaworki
Szczegóły cenowe
Ośrodek jest atrakcyjnie położony, pod zboczem góry w bezpośrednim sąsiedztwie z Pienińskim Parkiem Krajobrazowym. Dysponujemy miejscami noclegowymi, salą wykładową. Sala wykładowa mieści się w Piramidzie. Oferujemy idealne warunki do organizacji szkoleń, prezentacji, kursów, imprez integracyjnych it

Instytut Metody Tippinga

mazowieckie | Warszawa
Szczegóły cenowe
Kurs Certyfikowanego Trenera Radykalnego Wybaczania - 4920,00 zł brutto Ceremonia Radykalnego Wybaczania - 350,00 zł brutto Gra Satori - 300,00 zł brutto Sesje indywidualne - napisz do nas!

Komora Normobaryczna Wielopole 86, 33-311 Wielogłowy

małopolskie | Wielopole
Szczegóły cenowe
Sesje 2 godzinne Wejścia jednorazowe i karnety

Leśniczówka Lipowe

podlaskie | Lipowo
od 1 do 250 PLN
Szczegóły cenowe
Cena jest ruchoma, zależna od długości pobytu, ilości osób, czy w sezonie turystycznym czy nie, zamożności i od znajomości z leśniczym 😉

Lila Sztandara “Kwantowy analizator składu organizmu”

pomorskie | Gdynia
Szczegóły cenowe
Analiza składu organizmu cena 70 zł

 

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

Kliknij:

Lub sprawdź sam-a, dlaczego warto wspierać Jasną Polskę (klik!)

 

Źródło ilustracji w tekście: Internet (gł. Pinterest, Unsplash, Pixabay), chyba, że podano inaczej.

Do napisania tego artykułu wykorzystałam fragmentarycznie i eklektycznie materiał z książki „Trzy kolory bogini” Anny Kohli oraz z następujących stron:

Kalendarz świąt Jana Suligi http://www.jws.net.pl/do-poczytania/kalendarz-swiat/

Wikipedia:

– https://pl.wikipedia.org/wiki/Lughnasadh

– https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Matki

– https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie

Oraz inne strony, blogi, portale:

www.astromagia.pl/magia-i-rytualy/wicci-sabaty/9552-imbolc-swieto-matek-i-bogin

okulta.pl/poganstwo/item/202-swieta-poganskie

racjonalista.tv/prawdziwa-historia-swieta-matki-boskiej-zielnej/

ezoterycznie-blog.blogspot.com/2016/07/lughnasadh_30.html.

www.historycznie.uni.lodz.pl/ludowa.htm

gazetakrakowska.pl/matki-boskiej-zielnej-obchodzimy-nie-tylko-w-polsce/ar/438883

www.blog.czarymary.pl/2014/08/01/lammas-swieto-pelni-lata-i-pierwszych-zbiorow/

Liczba odwiedzin: 1471
RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Komentarze

 1. Avatar
  Monika
  | Odpowiedz

  To niesamowite…. Idę zapalić świecę i dotknąć ziemi, by uczcić narodziny nowego życia. Dziękuję 🙂

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   <3 <3 <3

 2. Avatar
  Ala
  | Odpowiedz

  Dziekuje za przypomnienie. Tak naprawde to ze kosciol zaadoptowal w uproszczeniu kult Matki Ziemi nie bylo nigdy mocno zakryte. Np etnologow uczy sie o tym jako o oczywistosci. Kto chce ten znajdzie informacje a w kulturze ludowej wrecz wylewaja sie z kazdej strony. W nas ta wiedza tez az wibruje by isc i poklonic sie Matce Ziemi.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Tak Alu, dla jednych to oczywistość, a dla drugich spora dawka nowej wiedzy 🙂 – im dedykuję ten tekst 🙂 Dziękuję za piękne ostatnie zdanie – dokładnie tak jest <3

 3. Avatar
  MAT ka
  | Odpowiedz

  Takiej wiedzy potrzebują katolicy!

  Pozdrawiam słowiańska chrześcijanka
  Boskie Państwo Polskie

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.