Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji


Czy wiesz dlaczego mamy Majówkę w Polsce? Zaczyna się obrzydłym wszystkim w PRL-u świętem Pracy – 1 Maja, potem mamy Dzień Flagi / Polonii – 2 Maja, potem Konstytucji 3 Maja. Święta państwowe, oficjalne, a energia leciutka, radosna, pełna życia…

Oczywiście, sporo można „zwalić” na wspaniałą porę roku i fakt, że generalnie ludzie mają po prostu wolne.
Ale dlaczego akurat w tym czasie – dokładnie na początku maja?
I to tak doskonale pod rząd, żeby na pewno podkreślić potrzebę świętowania tej części roku?

 

Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji

 

 

Majówka to tylko inna nazwa na bardzo stare święto

Ja bym to “zwaliła” na Koło Życia / Czasu – prastary cykl życia i śmierci, który jest w nas ludziach tak silnie zakorzeniony, że – bez względu na koniunkturę, świadomość, ustrój i postęp – świętujemy je wciąż i wciąż, nadając tylko tym samym świętym dniom inne nazwy.
Energia jednakże pozostaje ta sama…
Spójrz na Koło Czasu:

 

Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji

 

Pierwsze dwie główne osie Koła Życia i Czasu stanowią kosmiczne Dni Bramy.
Dni kiedy Gaja bierze bardzo głęboki wdech, a zasłony pomiędzy wymiarami są najcieńsze. Są to oczywiście Równonoce i Przesilenia.
Dni magiczne, metafizyczne, przepełnione potężną Energią.

 

Jeśli spojrzysz na Koło z zaznaczonymi nań 4 datami: 21 marca, 21 czerwca, 21 września, 21 grudnia, zobaczysz, że dzieląc ćwiartki pomiędzy nimi na PÓŁ, uzyskasz daty:
1 lutego (1.02), 
1 maja (1.05), 
1 sierpnia (1.08), 
1 listopada (1.11)
Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.02 – 21.03 i dalej. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 1
A zatem ważny czas, przypadający na początek maja to nie przypadek.

 

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

Chcemy, by ludzie z naszego świata wspierali się nawzajem, korzystając z usług i produktów “swoich”, a nie tych wciskanych przez korporacje. Dodaj swoje ogłoszenie.

 

1 Maja (1.05) – Święto Wiosny, Zieleni, Rozkwitu Życia czy może Święto Pracy?

Kiedyś obchodzono ceremonie, które zaczynały się na wieczór przed, czyli w wigilię święta (31. dnia miesiąca) i kończyły dzień po danym święcie, czyli 2.dnia miesiąca (często nazywa się ten czas sabatem).
1 Maja w powszechnej świadomości znane jest jako Święto Pracy.
Może i faktycznie ma to związek ze strajkami w Chicago z maja 1886, do którego potem ideologię dorobiła II Międzynarodówka, ale… to tylko nakładka trójwymiaru…
(Przy okazji – zauważ pewną prawidłowość – jeśli kościół nie zdławił jakiegoś ważnego, starego święta, zrobi to na pewno za niego aktualny system.)

 

Tymczasem 1 Maja (a raczej okres 30.04 – 2.05) to… święto Rozkwitu Życia.

Święto takich bogiń jak słowiańska Żywia, celtycka Beltane, rzymska bogini wiosny Maja, czy ewentualnie Ysahodhara – małżonka Buddy (2.05).

 

W starej kronice z XVI w. czytamy:
„Łysa Góra (…) na tym też miejscu był kościół trzech bałwanów, które zwano Łada, Boda, Leli. Do których prości ludzie schadzali się pierwszego dnia Maia modły im czynić i ofiarować.”

(źródło – Anna Kohli za: Powieść rzeczy istey o założeniu klasztora na Łysej Górze braciey z zakonu św. Benedyktyna)

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

Dołącz do nas i dodaj to ogłoszenie. Tutaj są ludzie, którzy bardzo chcą Cię znaleźć!

 

Majówka według Słowian

Także słowiańskie Dziady Wiosenne obchodzono w pierwszych dniach maja, co znowu potwierdza, że czas ten jest wyjątkowym.
Więź między przodkami, zbiorami a sprawami płci jest tak silna, że kulty żałobne, agrarne i kult płodności niejednokrotnie są ze sobą silnie związane, tworząc niemal jedno.

 

Czytaj więcej na Jasnej Polsce o Śmierci i o tym, jak połączona jest z Życiem!

 

Na przykład, u ludów północy Boże Narodzenie (Yul) było świętem zmarłych, a równocześnie okazją do wychwalania urodzaju i życia. W dniu tym odbywały się uczty, obchodzono wesela i porządkowano groby (Mircea Eliade, Traktat o historii religii).
Nie inaczej było u naszych Słowian, którzy oprócz Dziadów Wiosennych i jesiennych, utrzymywali aktywny kontakt z przodkami także w pozostałe święta Koła Czasu, według internetów głównie w czas obu Równonocy.

 

Majówka, czyli święto Beltane

Nie wchodząc w szczegóły, bo na temat celtyckiej bogini Beltane w internetach jest mnóstwo informacji, początek maja to święto miłości i płodności.
Wiosna wróciła, młody bóg (Król Dębu) zaślubia młodą boginię Beltane – następuje poczęcie, które symbolizuje początek nowego życia, radość i odrodzenie.

 

Czytaj także: Czego nauczyła mnie pewna lesbijka o dniach płodnych, ciąży i spełnianiu marzeń niemożliwych do spełnienia

 

Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji

 

Majówka, czyli święto Macierzyństwa

I ostatnia bardzo interesująca kwestia, która świadczy o tym, jak ważny to okres.
Otóż 2.05 w większości krajów obchodzi się Dzień Matki!
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju.
W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Zwyczaj ten powrócił w 17w. Anglii pod nazwą niedziela u matki. (…)
Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo.
Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II WŚ (Wiki)
Co symbolizuje Dzień Matki w tym właśnie czasie? – Zanoszenie Mamom kwiatów i słodyczy? Fakt, że jest to dzień wolny – a więc naprawdę ważne święto?
Początek Maja to celebracja słodkiej, macierzyńskiej energii Matki Natury, która w tym okresie jest wyjątkowo czuła, delikatna, kochająca, łagodna oraz podziękowanie jej za błogosławieństwa, którymi nas obdarza.
Osobiście uważam, że długi weekend majowy, który mamy w Polsce, jest taką energetyczną pieczęcią pochodzącą ze starych czasów.

 

Sprawdź koniecznie
OGŁOSZENIA na:
Kliknij:

 

Mimo, że obchodzimy Święto Pracy oraz Konstytucji 3 Maja i Święto Flagi Polskiej, to czuję, że to nie jest przypadek, że wtedy akurat Polacy masowo odpoczywają, piknikują na łonie przyrody, spędzają czas na beztrosce, zabawie i relaksie w Naturze. I aby móc to wszystko zrobić –  ustawowo mają wolne!
Nasza silna więź z Gają sprawia, że akurat w tym okresie, intuicyjnie zrobiliśmy sobie kilka narodowych świąt wolnych od pracy.
Cieszmy się nadchodzącym czasem i niech Matka Natura ześle nam słodką, łagodną, dobrą pogodę na ten czas.
I każdy inny także…
Aho!
Czytaj także:

 

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

Kliknij:

 

A propos wolnego – przypominamy o relaksującej kategorii Festiwale – Wakacje – Zjazdy – Konferencje:

ARTstay

pomorskie | Sopot
90 PLN
Szczegóły cenowe
Oferta cenowa 1. Wynajem sali projekcyjno-wykładowej 110 zł/ h - do 4h 90 zł/ h - powyższej 4h 2. Wynajem sali konferencyjnej 90zł/h - do 4h 70zł/h - od 4h 3. Nocleg 80-130zł/ osoba w zależności od sezonu.

Dolina Dźwięku – Dom Gościnny Kołobrzeg

zachodniopomorskie | Kołobrzeg
od 230zł/apartament PLN
Szczegóły cenowe
Apartament Rytm Serca dla max 5 osób: - 2 sypialnie z dwoma podwójnymi łóżkami, opcja dostawka od 230zł do 260zł Apartament Szelest Skrzydeł na piętrze dla max 7osób: - 3 sypialnie i duża przestrzeń wspólna od 320 zł do 350zł Cały Dom Dolina Dźwięku dla max 13 osób od 500zł do 700zł

Gościniec Amon pod Piramidą: Polski Ałtaj-Numer 1 w Polsce pod względem ekologi

małopolskie | Szczawnica - Jaworki
Szczegóły cenowe
Ośrodek jest atrakcyjnie położony, pod zboczem góry w bezpośrednim sąsiedztwie z Pienińskim Parkiem Krajobrazowym. Dysponujemy miejscami noclegowymi, salą wykładową. Sala wykładowa mieści się w Piramidzie. Oferujemy idealne warunki do organizacji szkoleń, prezentacji, kursów, imprez integracyjnych it

Gwatemala – powrót do dzikości

Cała Polska | Cała Polska
2450 USD
Szczegóły cenowe
CENA 2450,- USD PRZELOT ≈ 3300 - 4000,- PLN
01.12.2019

Kursy i zabiegi AJURWEDA w Indiach z Ewa Issa Tifaret Powrót do Raju

Azja | Indie Kerala
1550 EUR
Szczegóły cenowe
OFEROWANY PAKIET 1550 EURO przejazdy z/do lotniska pobyt (14 noclegów w pokoju 1-osobowym), medytacje z zachodem słońca wegetariańskie posiłki - śniadania i obiado-kolacje konsultacja z lekarzem + 12 dni zabiegów ajurwedyjskich (szczegóły na stronie, tutaj ograniczona ilośc znaków do pełnego opisu)
03.12.2019

Leśniczówka Lipowe

podlaskie | Lipowo
od 1 do 250 PLN
Szczegóły cenowe
Cena jest ruchoma, zależna od długości pobytu, ilości osób, czy w sezonie turystycznym czy nie, zamożności i od znajomości z leśniczym 😉

Między niebem a ziemią – Jaworki Perłą Pienin

małopolskie | Szczawnica - Jaworki
Szczegóły cenowe
Z dala od zgiełku miasta, wypoczynek w otoczeniu zieleni, poranna kawa z widokiem na góry…

Nepal – Mandala Życia

Azja | Nepal
2350 USD
Szczegóły cenowe
dodatkowe koszty to cena biletów lotniczych ≈ 2800- 3300 PLN
18.04.2020

Organizacja wycieczek i wynajem apartamentów na Malcie. Głównie kwatery 6 plus.

Cała Polska | Mellieha/Malta
Szczegóły cenowe
przykładowe oferty apartamentów na Malcie i domów na Gozo (wraz z cenami) https://ininspiroart.wordpress.com/wynajem-apartamentow-i-domow-na-malcie/

Polska Witalna

łódzkie | Łódź
Szczegóły cenowe
O projekcie Polska Witalna to projekt stworzony przez dr Macieja Kozakiewicza, innowatora społecznego, byłego wykładowcy etyki biznesu Wydziału Zarządzania UŁ, współtwórcy Forum Odpowiedzialnego Biznesu a obecnie propagatora slow joggingu w Polsce, autora książki „Slow jogging. Japońska droga do wita

 

KULTOWE! I słodkie jak początek maja i nadejście Wiosny 🙂

Źródło ilustracji w tekście: Internet (gł. Pinterest, Unsplash, Pixabay), chyba, że podano inaczej.

Liczba odwiedzin: 913
RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Komentarze

 1. Avatar
  Kasia
  | Odpowiedz

  Jestem wielką fanką majówki, także, ale nie tylko dlatego, że 30 kwietnia to dzień moich urodzin. Różnych rzeczy mogłabym się czepiać w swoim życiu, ale na pewno nie daty urodzin. Najsłodszy, najbardziej radosny początek wiosny. . I co roku troche czuje się tak jakby cała Polska tez świętowala razem ze mną ?lepiej bym tego nie wymyśliła!

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Wszystkiego najlepszego 🙂

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.