Słaby, chory jeż na drodze lub inne dzikie zwierzę (wiewiórka, ptak, nietoperz, foka itd.) – co robić


Co robić ze znalezionym jeżem – osłabionym, chorym, poturbowanym? Oraz wszelkimi innymi dziko żyjącymi zwierzami wśród nas – naszymi mniejszymi braćmi?

Opublikowaliśmy ten komunikat na fb, ale za kilka dni będzie nie do znalezienia, więc raz jeszcze tutaj – na Jasnej Polsce, ku pamięci po wsze czasy, łatwo do znalezienia w potrzebnej chwili:
Ostatnio zatrzymaliśmy się na drodze przed jeżem.
Jeszcze żył, był przerażony, było troszkę krwi, ale niewiele. KOMPLETNIE NIE WIEDZIELIŚMY CO ROBIĆ. Oszczędzając całej historii – teraz już wiemy i przekazujemy dalej:
1. Należy jeża wziąć ze sobą (nie dotykać gołymi rękami),
2. Czymś koniecznie przykryć (poturbowany ma szansę wychłodzić się na śmierć),
3. A następnie zadzwonić i zawieźć pacjenta (i to dotyczy każdego innego dzikiego zwierza) pod te adresy – lista ośrodków jest we wszystkich województwach:
LISTA OŚRODKÓW REHABILITACJI DZIKICH ZWIERZĄT I LECZNIC WETERYNARYJNYCH UDZIELAJĄCYCH POMOCY W POLSCE:
http://dzikaklinika.com/lista-osrodkow-rehabilitacji-dziki…/
Ważne – nie zniechęcajcie się podanymi tam godzinami pracy – zadzwońcie mimo to, może być już inaczej. U nas było napisane, że do 23.00 a po telefonie okazało się, że pan doktor przyjmuje całodobowo.

 

W najgorszym razie, jeśli weterynarz od dzikusków znajduje się za daleko, trzeba zawieźć zwierza do schroniska.
Z tym jest niestety ten problem, że jeśli ma to miejsce wieczorem lub w nocy – a wtedy jeże wychodzą na żer – w schronisku nie będzie lekarza i jeż, bez natychmiastowej pomocy, może nie wytrzymać do rana.

 

Tak czy siak – GDY WIDZICIE JEŻA NA DRODZE, PROSZĘ ZATRZYMAJCIE SIĘ. NIE OMIJAJCIE, jest szansa, że żyje i jest przerażony.
Jeśli nie macie ochoty wozić jeży nocą po weterynarzach, proszę przenieście go chociaż z dala od drogi, by go nie rozjechano.
Jeśli nikt nie odbiera telefonów, wszystko pozamykane i nic nie działa, oto strona ze wskazówkami jak ratować jeża domowymi sposobami: Jerzy dla jeży http://jerzydlajezy.com/
(Jeżom nie wolno dawać mleka! ewentualnie letnią wodę, bardzo delikatnie ze strzykawki)
Dziękuję
P.S. Pod tekstem na blogu (NIE na fb) proszę o linki do fachowych stron, gdzie można znaleźć właśnie takie wskazówki, jak doraźnie pomóc / nie zaszkodzić dzikiemu zwierzęciu – wiewiórkom, nietoperzom, ptakom itd.

 

Słaby, chory jeż na drodze lub inne dzikie zwierzęta - co robić

Liczba odwiedzin: 951
RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Komentarze

 1. Avatar
  Pellet
  | Odpowiedz

  Fajne porady dziękuje bardzo

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Proszę bardzo <3 Trzymamy kciuki za wszystkie potrzebujące dzikie żyjątka - żeby otrzymywały od nas, ludzi skuteczną pomoc i empatię.

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.