Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

| 05.03.2019

Pamiętam z dzieciństwa taką scenę: dorośli wokół mnie wesoło rechoczą, zaśmiewając się z półsłówek, a nade mną unosi się nie mówiące mi nic hasło „bekasy i kwiczoły”.
Wtedy myślałam, że to jakiś świński żart.

Czytając 30 lat później biografię Lucyny Ćwierczakiewiczowej autorstwa Marty Sztokfisz pt. „Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia Życia” (Wyd. Literackie) parę rzeczy stało się jasnych…
W komunie Lucyna Ć. była na cenzurowanym. Pierwsze wydanie jej książek po wojnie miało miejsce u schyłku PRL-u i rozeszło się w 100 tys. nakładzie jak ciepłe bułki. Do tego czasu, z racji braku materiałów dowodowych, przez całe dekady w Polsce Ludowej krążyły o niej legendy.
Co do bekasów i kwiczołów, to kultowy przepis Lucyny na makabryczne danie z ptaszków pieczonych wraz z główkami, nóżkami, skrzydełkami i wnętrznościami (!) w plastrach słoninki.
No to zaczynamy…

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

Wszystkie cytaty w tekście oraz poniższa historia pochodzą ze wspaniałej książki Marty Sztokfisz, którą gorąco polecam!

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – Kobieta Pozytywna

Nie ma smutnych czasów, są tylko smutni ludzie – L.Ć.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa urodziła się 17.10.1826 r. w Warszawie i tam spędziła całe życie. Była uosobieniem swej epoki – pozytywizmu. Pracowita, zaradna, przedsiębiorcza, wspierająca, nowoczesna…
Zgodnie z kalwińskim wychowaniem, uważała, że radzenie sobie w życiu – osobisty dobrobyt, to najlepsze możliwe rozwiązanie, które nie tylko pozwala na godne życie, ale umożliwia wspieranie innych ludzi, całych społeczności, wreszcie Polski… Ćwierczakiewiczowa robiła to przez całe swoje dorosłe życie.
Czytaj więcej o obfitości i pieniądzach na Jasnej Polsce!

 

Dorobiwszy się fortuny na swych poradnikach, dotyczących kuchni i praktycznych porad gospodarsko-życiowych, za nic nie przepraszała. Znając swoją wartość, była dumna ze swej pracy i osiągnięć.
Żyła jak chciała, robiła, co chciała, kochała kogo chciała, spełniała się w pracy, jaką sobie wykreowała i wszystko wskazuje na to, że miała bardzo udane, spełnione, życie.
Była wrażliwa na piękno, muzykę, estetykę otoczenia. Nie tylko gotowała, ale doradzała, jak się ubierać, urządzać mieszkania, przystrajać stoły…
Do końca życia zachowała optymizm, humor i pozytywne nastawienie. Jak powiedział jej mąż – Stanisław Ćwierczakiewicz – „najzacniejszy i najukochańszy z ludzi” – Lucyna szła przez życie jak kometa. Osobowość tak barwna i wyjątkowa, że funkcjonuje w pamięci zbiorowej po dziś dzień.

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

 

 

Lusia i Gołąbek – Kobieta Zakochana

Pierwsze małżeństwo Lucyny – zaaranżowane przez obie rodziny (ojciec pana młodego miał wysoki dług u ojca Lucyny) było porażką. Mąż Feliks wywiózł ją na wieś, a następnie okazując całkowite lekceważenie, zaczął bez skrępowania zdradzać.
To wtedy Lucyna doszła do smutnych wniosków, że „światem rządzą mężczyźni, a mężczyznami dziwki”.  Samodzielnie podjęła decyzję o rozwodzie i zamiar ten przeprowadziła – w epoce i kraju, w którym ubezwłasnowolnienie kobiet hulało pełną parą.
Z książki dowiadujemy się, że gdy w Paryżu wszystkie restauracje, cukiernie i knajpki zapełnione były ludźmi wszelkich stanów i obojga płci, tak w zacofanej Warszawie kobietom do końca XIX w nie wolno było korzystać z lokali gastronomicznych!
Marta Sztokfisz, pisząc o Ćwierczakiewiczowej, przemyca wiele obrazków z życia tamtejszej Polski. Na wskroś egoistyczna klasa próżniacza, upadlające niewolnictwo chłopów i biedaków (w postaci armii wszelkiej maści służących), warchołstwo oraz szowinistyczny patriarchat tamtej „szlacheckiej, pańskiej Polski” poznajemy z książki w różnych subtelnych, ale znaczących odsłonach.
Czytamy oto, że w Polsce panowało prawo oparte na kodeksie napoleońskim, które głosiło„wieczystą niepełnoletniość kobiety”:
Bez zgody ojca, a potem męża, kobieta nie może przyjąć spadku, uczyć się ani pracować zarobkowo, nie ona też decyduje o losach dzieci, które ojciec ma prawo bez jej zgody oddać do adopcji.
Rozwód (i to w wieku lat 21) w zaścianku, jakim była carska Warszawa mógł znaczyć dla Lucyny koniec świata i całkowite wykluczenie społeczne. Mógł, gdyby przyjęła pokornie taką rolę. Ale ona nie zamierzała przepraszać za swego męża łajdaka, ani nie zamierzała rezygnować z życia na swoich zasadach i z osobistego szczęścia:
Wróciłam do życia, niech wiedzą, kim jestem. Opatrzność mnie obdarzyła mądrością i nadzieją, obdarzy też obfitością i miłością.
Taka właśnie była – podejmowała najlepsze dla siebie decyzje, nie uginając się pod pręgierzem panującej wszędzie dulszczyzny. Wymagało to wielkiej odwagi i hartu ducha, więc jako kobieta podziwiam ją ogromnie, bo to dzięki takim Lucynom, dziś mogę żyć jak chcę.
Jak pisze autorka Pani od obiadów: „Kobiety w jej czasach nie miały wielu praw. Te Lucyna Ćwierczakiewiczowa nadała sobie sama. Także prawo do marzeń i ich realizacji”
W związku z tym, wcale mnie nie dziwi, że wkrótce poznała mądrego, kochającego męża. Z tak pozytywnym nastawieniem do życia nie mogło być inaczej. Razem stworzyli dobre małżeństwo, które dawało obojgu wytchnienie, spokój i bezpieczeństwo.

 

Czytaj więcej o miłości i związkach na Jasnej Polsce!

 

On mówił do niej Lusiu i był raczej małomówny, ona do niego „gołąbku” i przyrządzała mu ulubione przysmaki. Odchudzona, uproszczona i uwarzywniona kuchnia Lucyny jest m.in. zasługą Stasia – gołąbka, który lubił jadać prosto, świeżo i kochał jarzyny.

 

W kategorii <Miłość, Seksualność, Kobiecość, Męskość> miłości ci u nas dostatek 🙂

Alchemia Czucia w Łodzi

łódzkie | Łódź
140 PLN
Szczegóły cenowe
Inwestycja: 140 zł. Dla stałych uczestników: 300 zł (pakiet trzech spotkań) Jeśli dodatkowo zachęcisz do przyjścia: 1 osobę zapłacisz 50 zł mniej za Twój udział 2 osoby Twój udział będzie bezpłatny, zwrócimy Ci również zaliczkę.
Wydarzenie odbywa się cykliczne co 14.04.2019 dni
14.04.2019

Alchemia Czucia w Warszawie

mazowieckie | Warszawa
170 PLN
Szczegóły cenowe
Inwestycja: 170 zł. Dla stałych uczestników: 360 zł (pakiet trzech spotkań) Jeśli dodatkowo zachęcisz do przyjścia: 1 osobę zapłacisz 50 zł mniej za Twój udział 2 osoby Twój udział będzie bezpłatny, zwrócimy Ci również zaliczkę.
Wydarzenie odbywa się cykliczne co 13.04.2019 dni
13.04.2019

Biała Tara: Moc Miłości

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1600 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 1600 zł + koszt pobytu i wyżywienia CENA POBYTU: wyżywienie 75 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie) Noclegi – w zależności od standardu od 32 zł do 85 zł za noc;ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo/ żywieniowo/ warsztatowe(nie ma możliwości rezygnacji z posiłków
28.07.2019

Błogosławieństwo pracy z Cieniem

mazowieckie | Warszawa
111 PLN
Szczegóły cenowe
konsultacje 1:1 online 111,- (pakiet 3 spotkań - 300zl) konsultacje 1:1 stacjonarnie 159,- (pakiet 3 spotkań - 450zl) masaże tantryczne (ciało, Yoni, Lingam) - 250zł (pakiet 3 masaży - 700zł) mapping Yoni / Anus - 300 (pakiet 3 masaży - 800zł)

Ciało. Kobiecość. Seksualność. Powrót do pełni życia.

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
2350 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 2350 zł + koszty zakwaterowania i wyżywienia EARLY BIRD: 2200 zł przy wpłacie zaliczki do 31 marca (2350 zł po 1 kwietnia) + koszty zakwaterowania i wyżywienia CENA POBYTU: wyżywienie 75 zł dziennie ( 3 posiłki wegetariańskie)noclegi - w zależności od standardu od 32 zł do 90 zł
08.07.2019

Czerwona Tara. Inicjacja seksualna do Kobiecej Mocy. Tantra dla kobiet

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1600 PLN
Szczegóły cenowe
• 1600 zł + koszty pobytu i wyżywienia • Wyżywienie: 75 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie) • Noclegi: w zależności od standardu od 32 do 85 zł za noc • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo / żywieniowo / warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków ani noclegów)
26.03.2019

Intensywny warsztat dla mężczyzn: Ogień Przebudzonej Męskości.

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1200 PLN
Szczegóły cenowe
• 1200 zł + koszty pobytu i wyżywienia • 1100 zł - cena Early Bird przy wpłacie zaliczki do 15 Marca 2019, + koszt pobytu i wyżywienia • Wyżywienie: 75 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie) • Noclegi: w zależności od standardu od 32 do 85 zł za noc • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety
29.05.2019

Jak Zrozumieć Mężczyznę – Warsztaty Rozwojowe dla Kobiet

łódzkie | Łódź
390 PLN
Szczegóły cenowe
Przy wpłacie do 16 marca – 390 zł Od 17 marca – 420 zł. W dniu warsztatu – 450 zł. PROMOCJA – ZABIERZ ZE SOBĄ NA WARSZTAT DRUGĄ OSOBĘ – cena 350 zł/ os.
23.03.2019

Kobiecość w pełni – Święta Żeńskość. Jak obudzić w sobie Boginię? Marek Taran

dolnośląskie | WROCŁAW
180 PLN
Szczegóły cenowe
Koszt udziału w zajęciach zwieńczonych przecudną medytacją - wewnętrzną podróżą wynosi 180 zł. Zapewniamy przerwy kawowe i słodki poczęstunek 🙂
Wydarzenie odbywa się cykliczne co 26.03.2019 dni
26.03.2019

MĘSKI WARSZTAT : “BĄDŹ AUTENTYCZNY” – prowadzi Tom de Winter – XVII edycja

mazowieckie | Borzymy k. Warszawy
1200 PLN
Szczegóły cenowe
Opłaty: 1200 zł (warsztat) + koszty wyżywienia i noclegu. UWAGA !!! JEŚLI ZDECYDUJESZ SIĘ DO 30.12 CENA WARSZTATU WYNOSI 1100zł
04.04.2019

Miłość i Wolność Alchemia Tantry. 7-dniowy intensywny warsztat, (Nowe Kawkowo)

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1990 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU • 1990 zł + koszty pobytu i wyżywienia EARLY BIRDS: • 1750 zł przy wpłacie zaliczki do 30 marca 2019 • 1850 zł przy wpłacie zaliczki do 31 maja 2019 • 1990 zł po 1 czerwca 2019 RABAT: • Dla osób biorących udział w poprzednim warsztacie Miłość i Wolność ANANDY w Polsce: 50 % zniżki !
08.07.2019

NOWA GRUPA! Szkoła Tantry – XIV Formacja Psychodynamiki Relacji i Kom… sp. 1

dolnośląskie | Stronie Śląskie
1290 PLN
Szczegóły cenowe
1290 zł za os. / 1230 zł za os. w parze, plus koszty pobytu 110 – 120 zł za dobę Przy wpłacie zaliczki 390 zł do 2.05.2019 otrzymasz 100 zł znizki
02.06.2019

Pełnia kobiecości transformacja i uzdrawianie

warmińsko-mazurskie | Nowe Kawkowo
1200 PLN
Szczegóły cenowe
CENA WARSZTATU: 1200 zł + koszt pobytu i wyżywienia 1100 zł cena Early Bird przy wpłacie zaliczki do 15 czerwca 2019 1100 zł dla uczestników VI Festiwalu Tantry oraz dla uczestników warsztatów z Komalą w Polsce w 2018 CENA POBYTU: wyżywienie 75 zł dziennie noclegi - od 32 zł do 90 zł za noc
25.09.2019

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – Kobieta Petarda & Tytan pracy

Lucyna wydała sporo książek i zarobiła na nich krocie. Ale pracowała jak tytan, całe życie wstając o 6 rano. Wszędzie gdzie się da zaglądała do garnków, spisywała przepisy i testowała, testowała, testowała.
Gotowanie było jej pasją i sposobem na okazanie miłości, namiętności, przyjaźni. Staś – gołąbek był przez nią rozpieszczany kulinarnie na tysiące sposobów.
Ponieważ sytuacja kobiet była wtedy dosyć groteskowa, Lucyna, nie mogąc podjąć stosownej edukacji, a mając umysł otwarty i żywy, uczyła się sama, gdzie i jak popadnie. Dużo czytała – książki po polsku, francusku, niemiecku. Spraszała gości, którzy zwabieni jej kuchnią, chętnie wpadali, a ona wyciągała od nich wszelką wiedzę o świecie:
Po wydaniu książek nie osiadła na laurach, tylko – wzorem najlepiej prosperujących obecnie firm i skutecznego marketingu – nieustannie zbierała informacje zwrotne. Otwarta na krytykę i sugestię zmian, ciągle doskonaliła swe dzieła, wprowadzając poprawki, poszerzając, uzupełniając…. do samego końca:
Nie uważając rad moich za nieomylne, z chęcią przyjmę wszelkie uwagi i spostrzeżenia na tej drodze łaskawych dla mnie czytelniczek, z których nie omieszkam korzystać.
Oprócz książek, przez kilka dekad pisywała felietony do gazet, jeździła z wykładami, wygrywała medale na targach kulinarnych i sama w nich jurorowała, a także założyła u siebie w domu dobrze prosperującą szkółkę gotowania. No i zajmowała się doradztwem w szeroko pojętym „życiu domowym”, gdzie gotowanie było tylko jednym z elementów.

 

Jasna Polska alternatywny cudowny portal, blog duchowy, blog rozwojowy, warsztaty rozwoju osobistego, kursy, wydarzenia, rozwój duchowy, duchowość, ezoteryka, astrologia, ogłoszenia ezoteryczne, medycyna naturalna, medytacja, świadomość, wysokie wibracje

Dajesz dobrze zjeść? – Chodź na Jasną Polskę i pozwól się znaleźć 🙂 Dodaj wreszcie to ogłoszenie!

 

 

365 Obiadów i Lucynka – Niesforna Superstar

Powtarzalność przy stole jest nudna. Jedzenie jest jak życie, wymaga urozmaicenia, inaczej robi się mdłe – L.Ć.
Książka „Jedyne praktyczne przepisy….” to było tylko preludium to hitu wszechczasów, czyli „365 Obiadów za 5 zł”
Bolesław Prus napisał w gazecie, że: „do zawarcia małżeństwa niezbędne są trzy warunki: pełnoletniość obojga, ich wolna nieprzymuszona wola oraz 365 Obiadów… Ćwierczakiewiczowej”.

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

Nauczycielka życia – Lucyna Ć.

 

Dlaczego ta książka była tak niezwykła?
Z kilku powodów:
Po pierwsze, Lucyna zrewolucjonizowała, odchudziła i uprościła polską kuchnię. Dodała do niej sporo warzyw, “francuskiej lekkości i kunsztu”, odjęła za to litry smalcu i łoju, kilogramy słoniny.
Po drugie, zaproponowała niezwykły układ książki – obiady są wymyślone na każdy dzień roku (!) i przystosowane do dostępnych podówczas produktów. Nie trzeba się wysilać, nie trzeba myśleć – wystarczy posłać kucharkę po listę składników i równie wyszukany i doskonały obiad wyjdzie nam 20 stycznia, jak 15 maja (- według Lucyny trudny miesiąc – “wszystko się kończy a nowalii jeszcze brak”), czy 3 września (- łatwy miesiąc, wszystkiego jest w bród).
Po trzecie, tak zmyślnie skonstruowane obiady, bazujące na najtańszych i najłatwiej dostępnych w danym okresie składnikach, naprawdę kosztowały 5 zł – pół rubla, czyli dla klasy „średniej” cena niezbyt wygórowana.
Przykład? – Obiad z 27 kwietnia opiewa na zupę a la Julienne (z nadziewanymi rakami), sztukę mięsa z sosem grzybowym, szpinak z omletem i kapłona z melonem w occie.
– Konfabulujesz, droga Lucyno – znajoma próbuje obliczać, żeby jej wypomnieć nieścisłość. – Czy na taki obiad jak ten (…) nie trzeba wydać i 10 zł? (…)
– Porachuj sobie dobrze – raki są za półdarmo, grzyby nasuszone na zimę trzeba już do reszty zużyć, szpinak właśnie się pojawił, a kapłony wciąż jeszcze tanie. Cena wychodzi taka, jaką podałam w tytule – tłumaczy.

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

Tym razem to nie kapłon (czyli młody, wykastrowany, specjalnie odżywiany kogut – tak, aby mięso było bardzo delikatne)

 

Po czwarte, pływające w maśle, śmietanie, cukrze i przyprawach potrawy, na dodatek autorsko zmodyfikowane pod kątem obróbki, były podobno przepyszne. Do tego stopnia, że słynna cukiernia Lukullus chwaliła się, że sprzedaje strudle „według przepisu samej Ćwierczakiewiczowej”, a o genialności jej dań plotkowała cała Warszawa.
I nie tylko. 365 Obiadów wydano w Londynie i Petersburgu, Lucynka jeździła na międzynarodowe targi kulinarne i zdobyła na nich aż 5 medali, którymi ozdobiła okładkę „Kolędy” – corocznego kalendarzo-poradnika dla gospodyń swego autorstwa.
Po piąte, Lucyna nadała wartość sztuce kulinarnej w wykonaniu kobiet – pań domu. Odtąd przestała to być czynność godna “jedynie” służących:
W publikacjach zachęca do zmiany myślenia o kuchni. Tłumaczy, że właściwe gotowanie jest zajęciem dla osób mądrych, zorganizowanych, mających wiedzę techniczną i chemiczną.

 

Jasna Polska też jest tego zdania 🙂

Ilona Damek Dietetyk, Psychodietetyk, Coach Zdrowia

śląskie | Pszczyna
Szczegóły cenowe
Oferta cenowa uzależniona od wyboru sposobu postepowania przez klientkę/klienta. Proponuje pakiety rodzinne i wtedy pracujemy rodzinnie nad zmianami w nawykach nie tylko żywieniowych,

Kasia Misztela diet coach

mazowieckie | WARSZAWA
100 PLN
Szczegóły cenowe
Konsultacja 60 minut - 100 zł Proces diet coachingu 4 h - 380 zł Proces diet coachingu 8 h - 640 zł Ebook 5 dni bez pieczywa - 15 zł

 

Ona sama zawsze znała swoją wartość. Uważała, że gotuje świetnie i nie była fałszywie skromna. W połączeniu z rubasznym śmiechem i ciętym humorem, przypięło jej łatkę próżnej i chełpliwej.
Lucynka już w rok po 1. wydaniu 365 Obiadów stała się prawdziwą gwiazdą. Śledziły ją kroniki towarzyskie i oczy przechodniów, plotkowano, zapraszano, komentowano szeroko jej osobę.
To, że zwyczajnie przyznawała, że jej hitowa książka (20 wyprzedanych na pniu wydań do 1901 roku) jest świetna, nie budziło sympatii i zrozumienia. W polskiej mentalności – aż do teraz – należy się mitygować i udawać, że wcale nie osiągnęło się takiego sukcesu i nie zarobiło takich pieniędzy, bo to ludzi drażni i trąca boleśnie ich strunki niespełnienia i braku.

 

Czytaj więcej: Jasna Polska radzi – Wspaniały Polaku doceń się sam!

 

Same obiady z książki zdumiewają –  są piętrowe i składają się z 3-4-5 a nawet 6 (!!!) solidnych dań! Każdy przepis tonie albo w śmietanie, jajach, mące i maśle i ogromnej ilości mięsa, albo mące, maśle i cukrze – gdy mowa o deserach.
Oto obiad proponowany na dzień 21. Czerwca:
„Zupa zwana nic z marengami [bezy], pieczeń huzarska z kartoflami, kurczęta z mizerią, pekeflejsz [mięso wołowe peklowane] z kartoflami, kotlety cielęce bite z sosem szczawiowym, ciastka parzone z galaretą malinową.”
I tak dalej, i tym podobne…
A wszystko to szykowała służba domowa – duża grupa pracowników pozbawionych praw socjalnych, stanowiąca w tamtym czasie 60% zatrudnionych. Potem pokojówka zbierała półmiski, wazy, talerze, kieliszki… a podkuchenna, nie mając bieżącej wody [przynosiła ją ze studni] myła je w misce.

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

 

 

Warszawa i Polska tamtych lat

Zacznijmy od tego, że książka jest pięknie zilustrowana – znajdziemy tu mnóstwo fotografii i rycin starej Warszawy, której w większości nie odbudowano. Rzeczywiście… było to miasto piękne, harmonijnie zaprojektowane, pełne uroku. Aż szkoda patrzeć na to, co moglibyśmy mieć, gdyby nie wojny, powstania i komunizm.
Urocze zdjęcia Warszawy nie pokazują bocznych ulic i gorszych dzielnic, gdzie ludzką godność zdeptano w rynsztokach, zagrzybiałych norach, głodzie, chorobach, prostytucji i rozpaczy. Nie mówią też nic o tym, że tak właśnie żyło 60% (?) 80% (?) Polaków.
Znasz przezwisko „kołtun”? – O tym się nie mówi, tak jakby historię Polski zamieszkiwała tylko szlachta, kilku mieszczan i bohatersko polegli żołnierze. Tymczasem nędza i niewolnictwo w Polsce XIX wieku były nieludzkie.
– Wiesz co to jest polska choroba? – pyta kiedyś [pierwszego] męża. I sama sobie odpowiada:
– Kołtun. Posklejany kłąb niemytych, zwełnionych włosów, lepki i cuchnący (…).
Na wykładach powtarza:
Lud musicie nauczać, że kołtun to siedlisko zarazków. Niech nie wierzą zabobonom! Jeszcze nikt nie umarł od obcięcia kołtuna, za to iluż choruje, bo go nie obcina – przekonuje słuchaczki.
I jeszcze:
Wiedząc, że bieda zderza się z obojętnością [właścicieli majątków- przyp. mój], bierze do dworu „dla odżywienia się” samotnego starca z wnuczką. Widzi jednak, że jej podopieczni nie są w stanie od razu zacząć się odżywiać inaczej niż siekanymi chwastami. Przywykli do głodowych porcji, musieli się z wolna przyzwyczajać.
Niewolnictwo chłopów i klasy robotniczej – tej armii ludzi, którzy harowali od rana do nocy, aby „państwo” mogło się obżerać piętrowymi posiłkami, trwonić majątki i prowadzić jałowe życie pasożytów – jest sprawą na poły przemilczaną w polskiej świadomości zbiorowej.
Niby coś tam wiadomo, ale o ileż przyjemniej karmić się legendami oficera, wjeżdżającego na koniku do Adrii po kieliszeczek najlepszego koniaku, prawda? Czy uroczą bajeczką o Dyzmie… – Tymczasem wystarczy przeczytać “Dziewczęta z Nowolipek”, by zrozumieć, jak podle wyglądało wtedy prawdziwe życie większości zwykłych ludzi.

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

 

 

W książce Marty Sztokfisz gdzieniegdzie znajdujemy subtelne wzmianki na temat tego, jak żyła przeważająca większość Polaków: w całkowitym poniżeniu, skrajnej nędzy i upodleniu.
Chociażby służące, które „należą do najliczniejsze grupy zawodowej, lecz nie mają ani praw, ani związków zawodowych, ani nikogo do obrony. Nie istnieją wtedy sądy pracy, nie ma emerytur…”
Podobną tematyką zajęła się Joanna Kuciel-Frydryszak w książce „Służące od wszystkiego”. Opisuje w niej:
„Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.” (źródło: www.lubimyczytac.pl)
Trzeba oddać pani Ćwierczakiewiczowej i tutaj sprawiedliwość. Jak na swoje czasy, była mocno świadoma społecznie. Wymuszała i na każdym kroku egzekwowała zbiórki i kwesty. Sama karmiła, ubierała, ratowała z opresji czy to byłych powstańców styczniowych, czy to wynędzniałych studentów, czy inne ludzkie nieszczęścia. Niestety, wciąż spotykała się ze skrajnym egoizmem większości bogato urodzonych, których interesowała wyłącznie własna wygoda.
„Wyczulona na potrzeby warszawskiej biedoty, zbiera dla niej pieniądze. (…) Za każdym razem ma nadzieję, że poruszy sumienia sytych i dobrze odzianych” i wścieka się na panującą wśród bogaczy znieczulicę. „Jak mogą? Grzeją tyłki w ciepłych hajdawerach, a serca mają z lodu.”
Sytuacja jest tak beznadziejna, że Lucyna daje ogłoszenie – apel do „Kuriera Warszawskiego” z błagalną prośbą o ruszenie sumień warszawskiej socjety:

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa

 

Rodakom wypomina obojętność na potrzeby biednych. Krzyczy na nich, łaje. „Koniec z naszą przyjaźnią, jeśli poskąpisz paru groszy na fundusz pomocowy” – grozi temu, czy owemu.
W podobnym tonie wypowiada się chociażby wspaniały polski malarz Aleksander Gierymski, który nie mogąc utrzymać się w Polsce, musi wracać do Paryża. Narzeka, że tutaj nikt nie interesuje się sztuką. „Bogaci wolą kupić powóz, utrzymywać kochankę, czy przegrać w karty, niż zainwestować w dzieła artystyczne [lub poprawę życia w Polsce – przyp. mój].”

 

Strasznie przykro się to czyta.
Jaka szkoda, że Polska musiała się tyle wycierpieć, by wyjść z ekstremalnej znieczulicy i skrajnych egoizmów społecznych. Być może – gdyby Polacy sami nawzajem nie byli dla siebie największymi wrogami, nie demolowali swoich ludzi w tak skrajny sposób, obeszłoby się bez karmicznego wyrównania rachunków. Nie ściągnęliby swoją wibracją – oprawców i ofiar – innych katów, skorych do przyłączenia się do krwawej gry, toczącej się od stuleci w naszym kraju?
Czytaj więcej: 6 Sposobów na zmianę polityki w Polsce, czyli: Wolna Polska = duchowa + świadoma Polska

 

fundacje-stowarzyszenia-kooperatywy-spoldzielnie-socjalne-inicjatywy-spoleczne-ekonomia-spoleczna-kategoria-jasna-polska

Na Blogu także mamy kategorię Jasna Polska – poruszamy tam tematy społeczne, prawie-polityczne i mówimy o niezwykłych Polakach, takich jak Lucyna.

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa czyli Nowoczesność

Lucyna Ć. była człowiekiem, który bardzo silnie wpłynął na swoją epokę, nie poprzez filozofowanie i puste deklaracje, ale postawę, pracę, konsekwencję i całe swoje życie.
Jak pisze Marta Sztokfisz „wybrała drogę, która zbliża ludzi, zmienia nawyki, uzdrawia społeczeństwo”.

 

Zaangażowana Obywatelka

Myślę, że cofnięcie się do tamtych czasów mogłoby skończyć się dla mnie uduszeniem. Jeżeli do końca XIX w Warszawie, nawet w luksusowych kamienicach nie było bieżącej wody, tylko noszono ją ze studni, a pomyje wylewano do rynsztoków, to cały tamtejszy świat, włącznie z ludźmi, musiał straszliwie cuchnąć.
Przez długi czas w stolicy funkcjonowała zaledwie jedna łaźnia, która była tak oblegana, że Lucyna z matką brzydziły się do niej chadzać. Ale kochały czystość.
Kilka kąpieli tygodniowo, umyte zęby, umyte i przepłukane octem włosy (zamiast tłustych mazideł), wyszorowany do błysku dom, dokładnie wymyte przed gotowaniem produkty… to 150 lat temu proszę państwa była obyczajowa rewolucja… I Lucynka nakłaniała do niej całe życie, wierząc, że w ten sposób przyczyni się do poprawy życia i zdrowia ludzi.
Warszawa nie jest skanalizowana, rynsztokami płyną odchody, „ogony” modnych sukien obszyte włosianymi szczoteczkami zamiatają pełen zarazków brud, wnoszony potem do domu.
Niech o poziomie ówczesnej higieny zaświadczy niejaki „rejestrzyk bielizny”. Tabelka ta, przygotowana i drukowana w każdym jej kalendarzu pod koniec każdego miesiąca, miała zachęcać kobiety do prania bielizny (!) raz na miesiąc , a nie dwa razy do roku – jak bywało to „u mniej wymagających gospodyń”.
Bez komentarza…

 

Jasna Polska, zdrowie, homeopatia, refleksologia, ajurweda, medycyna chinska, medycyna naturalna, uzdrowiciele, bioterapeuci, zielarze, uzdrowiciele, chiropraktyka, biorezonans, naturoterpaia, masaze, tantra, medytacja, ezoteryka, ekonomia spoleczna, slowianie

 

 

Feministka

Nauczyłam was gospodarności, gotowania, czystości. Teraz nauczę was zarabiania.
Jej feminizm, czy też samozwańcze wyemancypowanie, objawiał się nie tylko odwagą w sprawach prywatnych, ale w namawianiu kobiet do pracy zarobkowej i to w czasach, gdy wysoko urodzeni mężczyźni uważali, że praca im uwłacza.
Namawiała, by kobiety same hodowały jedwabniki, robiły przetwory, szyły czy zajmowały się pszczelarstwem – po to, by wspomóc domowe budżety. – „Ćwierczakiewiczowa widzi potęgę w kobietach. Nie wolno tego potencjału [ekonomicznego] zmarnować”.
Ale nie tylko… – dla zastępów kobiet jest “nauczycielką życia”
– Nie uwierzysz gołąbku, podczas dzisiejszego wykładu zorientowałam się, że moje słuchaczki, dorosłe przecież kobiety, nie znają własnego ciała. Nie potrafią nazwać jego części. Mówię im o nadgarstku czy potylicy lub łonie, a one przewracają oczami, jakby to była chińszczyzna. Ileż nas czeka jeszcze pracy – zdaje mężowi relację.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa – niesforna superstar, czyli kobieta wielowymiarowa
“Odcisnęłaś piętno na kondycji kobiet, wpłynęłaś na ich samodzielność i świadomość – słyszała nie raz i nie dwa.”

 

Lucyna Ćwierczakiewicz – herod-baba o niewyparzonej gębie

… Pani Lucyna (…) pomimo swej niekiedy żenującej oryginalności w stosunkach towarzyskich i niespodzianek stąd wynikających, była bardzo uczynną i zapobiegliwą…
Ta krótka charakterystyka wiele wyjaśnia.
Lucyna miała niewyparzony język. Często opacznie rozumiano to, co chciała powiedzieć, bo lubiła z siebie żartować i ironizować, a tego nie rozumiano.
Warszawskie salony cytują Lucynę, powtarzając w kółko to, co ona sama powiada o sobie: „Jeden tylko jest Szekspir i jedna jest Ćwierczakiewiczowa” – a mówiąc to, śmieje się szczerze, głośno, rubasznie.
Poza wszystkim waliła prawdę pięścią między oczy. Zero delikatności, zero taktu. Tak powiedziana prawda robi więcej szkody, niż milczenie. Obraża, rani, budzi agresję. Co jak co, krewkiej Lucynce przydałyby się solidne warsztaty NVC (komunikacji bez przemocy).
Lubiła też mówić prawdę o sobie. Otwarcie przyznawała, że od młodości nosi sztuczną szczękę (!), czy też publikowała rozkoszne wyznania w rodzaju: „Lubiłam zawsze ładnych chłopców”.
Jej poglądy stanowiły przeciwieństwo wszechobecnej dulszczyzny:
Gdyby głupota i bezduszność były cnotami, dostąpiliby wniebowzięcia – powtarza hardo [o warszawskiej socjecie].
Świetnie rozumie, że „to właśnie etykieta i konwenanse trzymają wszystkich, a zwłaszcza kobiety, w żelaznych okowach.”

 

Poza tym… była choleryczką. Władcza, dominująca… o złotym sercu, ale trudna. I na tym się przejechała. Pod koniec życia zaliczyła bolesny upadek, wykonując manewr, którego nie wybaczyła jej Warszawa i który był posunięciem w jej stylu – co w sercu, to na języku.
Ale… tej historii nie zdradzę – odnajdziesz ją opisaną ze szczegółami w książce.

 

Psychika, stres, praca z cieniem – w tej kategorii znajdziesz także “komunikowanie się”, czyli to, z czego Lucynie przydałyby się solidne korepetycje:

Agnieszka

lubuskie | Nowa Sól
Szczegóły cenowe
Poznaj prawdziwą przyczynę swoich chorób i stresu. Umów się na konsultację i uwolnij się od nich! Umów się na konsultację i pożegnaj się z przeszłością. Zdrowie i spokój są bliżej niż myślisz 🙂 Ceny dopasowane do kondycji finansowej. Możliwa również wymiana usług lub towarów 🙂

Dorota Kraszewska – terapeutka ustawień systemowych, life & business coach

mazowieckie | Warszawa
350 PLN
Szczegóły cenowe
Sesja indywidualna ustawień systemowych wg Berta Hellingera trwa ok. 2h i kosztuje 350,00 zł udział w Warsztatach Weekendowych z własnym ustawieniem 570,00 zł udział w Akademii Ustawień Systemowych - sześć modułów 5*1500,00 + 2100,00 zł

Kalina Kondrat – Szkoła Rozwoju Regresing Niehipnotyczny, Coaching, Pro-coaching

pomorskie | Sopot
Szczegóły cenowe
Regresing - obejmuje 2 spotkanie (pierwsze to sesja regresingu - do 6 godzin, drugie to omówienie i ok 2,5 godziny ) Regresing - może być wykonany przez Internet Somatoterapia - sesja do 2,5 godziny Coaching - sesja lub cały proces coachingowy

Praktyk Soul Body Fusion® Magdalena Marek

mazowieckie | Sochaczew
120 PLN
Szczegóły cenowe
Sesja Soul Body Fusion® stacjonarnie lub online - 120 zł

Trening podświadomości

mazowieckie | Warszawa | Cała Polska
250 PLN
Szczegóły cenowe
Sesja indywidualna 250 zł Pełny miesięczny trening 3000 zł Publikacja. Wprowadzenie do treningu podświadomości 39 zł

Warsztat – WEŹ Głęboki WDECH

mazowieckie | Warszawa
250 PLN
Szczegóły cenowe
CENA: 250 zł Liczba miejsc ograniczona. Wpłata zaliczki (100zł) potwierdza rezerwację miejsca na warsztacie. Grupa - max. 15 osób Obowiązuje konieczność zgłoszenia uczestnictwa w warsztatach! Zapisy do 20 marca
23.03.2019

Warsztat szamański „Wędrówka Bohatera” integracja jasnej i ciemnej strony

dolnośląskie | Stronie Śląskie
1390 PLN
Szczegóły cenowe
1390 zł os. / 1330 zł za os w parze + koszty pobytu 110 zł – 120 zł / os. / doba (nocleg i wyżywienie) Uwaga! Przy wpłacie zaliczki 390 zł do 07.06.2019 otrzymujesz 100 zł zniżki.
07.07.2019

Warsztaty rozwojowe dla par Mistrzowski Związek Komunikacja Miłości

mazowieckie | Warszawa
500 PLN
Szczegóły cenowe
Cena za dwudniowy warsztat: z wpłatą do 20.03.2019 – 400 zł za parę po 20.03.2019 – 500 zł za parę
30.03.2019

Weekendowy trening antystresowy NMS™

wielkopolskie | Puszcza Zielonka
890 PLN
Szczegóły cenowe
Cena treningu dla osób korzystających pierwszy raz: 890 zł Promocja – dla osób powtarzających trening i nasze wyjazdowe warsztaty oraz dla par (cena za 1 osobę): 790 zł
05.04.2019

10 minut przerwy – efektywna przerwa w pracy

łódzkie | Łódź
350 PLN
Szczegóły cenowe
DO 9 LUTEGO - 280 zł/OSOBA OD 10 LUTEGO - 350 zł /OSOBA
16.02.2019

 

Na koniec

To co przeczytałaś-eś powyżej to i tak tylko fragment tego, co spotka Cię w książce.
A mowa tu o soczystych cytatach, odlotowych przepisach i wszystkich smaczkach tamtej epoki, które Marta Sztokfisz z takim wdziękiem pomieściła, a które tylko wzmagają apetyt na więcej.
Dlatego gorąco rekomenduję osobiste spotkanie z naszą niesforną gwiazdą, królową polskiej kuchni i niezłomną nauczycielką życia – Lucyną Ć.
I ostrzegam – jej przepisy naprawdę działają niebezpiecznie na wyobraźnię…. W trakcie lektury prawie cały czas jadłam! Pozostaje się tylko cieszyć, że książka jest tak ciekawa, że można ją przeczytać w 2 dni.
Aho!
O innych wspaniałych Polakach przeczytasz tu:
To też może Cię zainteresować:

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

 

Ilekroć słyszę tę melodię, w oczach mam Krecika, Żwirka i Muchomorka, Rumcajsa… Jestem pewna, że Lucynce podobała się leciutka humoreska Antonina Dvořáka:

 

RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Partnerzy

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.