Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.02 – 21.03 i dalej. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 1
Obrządki cyklu agrarnego, czyli Koła Czasu – cyklu życia i śmierci , światła i cienia – pełne metafizyki i pierwotnych symboli, są wciąż w nas bardzo żywe. A to dlatego, że Człowiek w swym rdzeniu zawsze był i jest nadal piękną Istotą duchową, głęboko związaną z Matką Ziemią…
Czy czasem się zastanawiasz skąd się wzięły takie święta jak:
– Matki Boskiej Gromnicznej i Wielkanoc ? (w tym tekście)
– Święto Pracy 1 maja oraz Dzień Matki? (tutaj)
– Noc Kupały – Noc Świętojańska oraz Matki Boskiej Zielnej, czyli Wniebowzięcie NMP? (tutaj)
– a także: Dożynki Wszystkich Świętych & Zaduszki oraz Boże Narodzenie, Walentynki, topienie Marzanny, Prima Aprilis oraz Boże Ciało, czy Zielone Świątki?
Pamiętasz, jak w tekście o genezie święta Trzech Króli, napisałam, że Czerwona Bogini, alias św. Katarzyna (czyli pierwowzór dla „króla” Kacpra) była przedstawiana z kołem – symbolem odwiecznego Cyklu Życia i toczącego się czasu?
To koło, gdy posiadało 8 szprych, symbolizowało 8 matriarchalnych świąt – 8 świąt cyklu agrarno-astronomicznego, starych – w dosłownym tego słowa znaczeniu – jak sam Świat.
Jasna Polska czeka na sklepy ze zdrową żywnością, wege mistrzów kuchni, blogerów, doradców żywieniowych, zdrowe łakocie….
Koło Czasu, Koło Życia, Koło Cyklów Narodzin i Śmierci, czyli 8 prastarych świąt
Koło Czasu odzwierciedla nasz związek z Naturą, pokazuje cykl Życia, które wciąż i wciąż się odnawia.
Jest odbiciem nas samych, bo my – jako Istoty Ludzkie – jesteśmy głęboko sprzężeni z Gają i Jej rytmem.
Wielokrotnie przechodzimy przez koliste cykle Narodzin i Śmierci w naszym życiu. Pory roku, kolejne okresy życia, związki z ludźmi, pasje, które przychodzą i odchodzą, projekty i marzenia, które zaczynają się i kończą….
A potem pojawiają się następne i następne, bo Natura tu na Ziemi nie zna próżni – Koło Życia toczy się n i e p r z e r w a n i e.
Obrządki cyklu agrarnego – cyklu życia i śmierci , światła i cienia – pełne metafizyki i pierwotnych symboli są w nas wciąż tak silnie żywe, gdyż Człowiek w swym rdzeniu jest Istotą duchową.
Pierwsze dwie główne osie Koła Życia i Czasu stanowią kosmiczne Dni Bramy.
Dni kiedy Gaja bierze bardzo głęboki wdech, a zasłony pomiędzy wymiarami są najcieńsze. Są to oczywiście Równonoce i Przesilenia. Dni magiczne, metafizyczne, przepełnione potężną Energią.
Jeśli spojrzysz na Koło z zaznaczonymi nań 4 datami: 21 marca, 21 czerwca, 21 września, 21 grudnia, zobaczysz, że dzieląc ćwiartki pomiędzy nimi na PÓŁ, uzyskasz daty:
1 lutego (1.02)
1 maja (1.05)
1 sierpnia (1.08)
1 listopada (1.11)
Koło Czasu, Koło Życia, 8 świąt ziemskiego cyklu astronomiczno-agrarnego
Prawda, że te daty są Ci doskonale znane?
Poniżej przedstawiam kompilację informacji z bardzo różnych źródeł (linki do wszystkich znajdziesz na końcu tekstu), która stanowi przynajmniej częściowe wyjaśnienie, jakie to prastare, przedchrześcijańskie, bardzo pierwotne i ściśle związane z Naturą święta obchodzimy dziś w Polsce jako katolickie.
Jeszcze jedna istotna sprawa, zanim przejdziemy do kolejnych świąt – czasem daty przechodzą z 1. dnia miesiąca na 2. (jak w przypadku lutego, czy listopada). Dzieje się tak dlatego, że kiedyś obchodzono ceremonie, które zaczynały się na wieczór przed, czyli w wigilię święta (31. dnia miesiąca) i kończyły dzień po danym święcie, czyli 2.dnia miesiąca (często nazywa się ten czas sabatem).
Stąd katolickie święto Ofiarowania Pańskiego alias Matki Boskiej Gromnicznej jest datowane to na 1, to na 2 lutego, podobnie Zaduszki (2.11) obchodzone są po Wszystkich Świętych (1.11).
A zatem mniejsza o dokładne daty – chodzi mniej więcej o dni wyznaczające połowę czasu między 4 kosmicznymi punktami w cyklu Ziemi.
Słowiańska Dziewanna Gromniczna, czyli Imbolc, Brigit, Matka Boska Gromniczna – uosobienie Białej Bogini, dającej życie i światło (źródło tej pięknej ilustracji: weneda.net)
1 – 2 Lutego (1.02 – 2.02) – święto Początku i święto Światła
To, że 2 lutego obchodzimy aż dwa święta kościelne: Ofiarowania Pańskiego oraz Matki Boskiej Gromnicznej daje gwarancję, że to nie żaden przypadek i że początek lutego to bardzo, bardzo istotny czas energetycznie dla Ziemi i Istot Ludzkich….
Zacznijmy zatem naszą podróż od Początku – dni narodzin Światła, gdy zima spotyka się z wiosną, owce zaczynają dawać mleko, kwitną przebiśniegi i wkrótce skończy się zły czas głodu, chłodu i ciemności.
To także czas wyjścia po raz pierwszy w roku na miejsca obrzędowe, by przyzywać… no właśnie – kogo?
Wszystko wskazuje, że Białą Boginię życia, płodności i obfitości, by pobłogosławiła przyszłe zbiory, które pozwolą przetrwać kolejną zimę.
Imbolc, Brigit, Biała Bogini i jej symbole – przebiśniegi, krzyż zbożowy symbolizujący wieczny cykl życia, budzące się po zimie do życia zwierzęta (najczęściej to wilki, niedźwiedzie, łabędzie / dzikie gęsi, owce…)
1.02 to celtyckie święto Imbolc – odrodzenia życia i powrotu mocy Słońca – święto bogini Birgit – Brygidy, zwanej potrójną boginią.
Brigid była celtycką Matką – Ziemią – szczodrą boginią urodzaju, boginią ognia i ogniska domowego oraz macierzyństwa (na jej cześć umieszczano na drzwiach 3 kłosy, które wisiały tam aż do Równonocy 21.03, czyli Ostary).
Dlatego nie powinno Cię zdziwić, że…
1.02 to także święto Ceres – rzymskiej bogini płodności
a 2.02 to staroegipskie święto narodzin bogini nieba Nut – matki boga słońca Ra
Gdyby poszukać dalej i głębiej, być może okazałoby się, że w tym okresie swe święto mają zapewne i inne boginie z innych epok i kultur.
A przed boginiami czczona była energia samej Matki Natury, czego pozostałością może być m.in. obchodzony 2.02 Dzień Świstaka, czy Dzień Niedźwiedzia. Oba te zwierzęta mocy swym zachowaniem mają “przepowiadać” jak szybko przyjdzie wiosna…
Kościół nie radząc sobie z kultem potężnej, ukochanej Brigid, 1 lutego ustanowił dniem św. Brygidy, a na 2 lutego wyznaczył dzień Matki Boskiej Gromnicznej, czyli… – opiekuńczej bogini światła.
W Polsce świece strojono w zielone gałązki, święcono w kościele, a następnie tego dnia zapalano od nich ogień w domu (ognisko domowe). Gromnice miały chronić od gromu (czyli piorunów) oraz opiekować się domostwami.
Piękna funkcja dla miękkiej, otulającej, opiekuńczej żeńskiej energii, która daje światło i ciepło, czyli Życie.
30.01/1-2. 02 Celebrujemy tą właśnie energię, zwracając się do pogańskiej bogini, która obecnie w Polsce występuje pod roboczą nazwą „Matki Boskiej Gromnicznej”, a także Niedźwiedziej, czyli matki niosącej światło i opiekę.
21. Marca (21.03) – Równonoc Wiosenna, Ostara, Jare Gody, Światło Ziemi
Nie będę się tutaj rozpisywać o celtyckiej Ostarze, czyli ang. Eastern, czyli polskiej Wielkanocy, gdyż w internecie napisano już bardzo wiele.
A zatem tylko garść najważniejszych faktów:
21.03 czyli Równonoc Wiosenna – od jutra dni staną się dłuższe, co oznacza, że coraz więcej życiodajnego światła i ciepła dotrze do Ziemi.
To okres, w którym Słowianie mieli Jare Gody, Celtowie Ostarę (od bogini Eostre), Druidzi Alban Eieler Światło Ziemi.
Wszystkie ludowe obrzędy związane z tym czasem miały na celu wywołanie płodności u Matki Ziemi (stąd jajka i zające jako symbole płodności).
Jeszcze dodam, że według Jana Suligi:
Najstarsze polskie pisanki pochodzą z 9 wieku, a więc z okresu przedchrześcijańskiego (sic!). Znaleziono je na Śląsku. Przedstawiają wizerunki solarne albo spirale; te ostatnie też mają kosmiczną, solarną symbolikę, ponieważ jajko symbolizuje słońce, a więc coś, co zawsze wstaje, co się bez końca odradza.
Jeśli chodzi o katolicką Wielkanoc, to przez długi czas święto to miało nieustaloną datę. W końcu wyznaczono ją na pierwszą niedzielę po paschalnej pełni Księżyca.
I teraz “niespodzianka” – paschalna pełnia Księżyca to pierwsza pełnia po… 20.03.
To datowanie wywodzi się z żydowskiego święta Paschy, które, według ich księżycowo-słonecznego kalendarza wypada zawsze po pierwszej wiosennej pełni księżyca. (…)
Wielkanoc Wielkanocą, tymczasem coś znacznie ciekawszego, a mniej znanego odbywa się także w tym okresie.
Otóż u Słowian bóg Jaryło zapładniał matkę Ziemię (czego pozostałością jest Śmigus Dyngus), wspominam o tym, gdyż…
25.03 mamy święto Zwiastowania Pańskiego lub Matki Boskiej Rozwtornej – następuje ono na 9 miesięcy przed narodzinami Jezusa.
Zwróć uwagę, jak znowu w rzekomym święcie katolickim podkreślona jest płodna i życiodajna energia tego okresu.
A zatem czas Równonocy Wiosennej to czas, gdy w istocie świętujemy zapłodnienie Matki Ziemi, czyli zapłodnienie żeńskiej energii przez męską (- słońce, niebo)
– później spersonifikowanej jako bogini, czy też Matka Boska: roztworna, zagrzewna, ożywiająca, kwietna, strumienna (tak, to wszystkie oficjalne przydomki tej bogini).
I jeszcze cytat:
Maryję nazywano Matką Boską Roztworną bowiem budziła (roztwierała) ziemię (dlatego też ludowi twórcy przedstawiali Ją z kluczami), Matką Boską Zagrzewną, bo nakazywała słońcu świecić jaśniej, Matką Boską Strumieniową, ponieważ na rzekach i strumieniach puszczały lody
(źródło: kultmaryjny.pl)
Kurtyna!
Podsumowując
Historię Koła Czasu – Koła Życia można opisać tak:
W nocy z 30 stycznia na 1 lutego powstaje Nowe Życie – jeszcze maleńkie i kruche, w postaci zalążka, lecz już jaśnieje swym blaskiem i niesie w sobie zapowiedź rozkwitu.
21 Marca na świat przychodzi Nowa Istota.
Z początkiem maja przeżywa pełne radości Dzieciństwo.
21 – 24 Czerwca wchodzi w Młodość, by przeżyć Miłość dziką, gorącą, jasną i szaloną jak letnie noce
W sierpniu (1/15.08) jest czas Płodności – daje więc nowe Życie owocom Miłości
21 Września wchodzi w dojrzałość – złotą i soczystą jesień
Z początkiem listopada świętuje swoją starość, celebruje schyłek Życia, zasuszanie i zamieranie życiowych soków, śmierć
21.12 Najdłuższa noc świata dobiega końca, a wraz z nią przychodzi Odrodzenie w środku pustki i ciemności, gdyż Życie tak naprawdę nie umiera nigdy, lecz jedynie zmienia swe formy, dlatego…
…1.02 Powstaje Nowe Życie …….
Koło Czasu, Koło Życia toczy się nieprzerwanie…
CO DALEJ, bo dalej jest jeszcze ciekawiej…
Jeśli trochę interesujesz się tymi sprawami wiesz, że potem są oczywiście Dożynki, Zaduszki i Boże Narodzenie, których genezę bardzo łatwo sprawdzić i zawsze prowadzi ona do prastarych kultów wymieszanych ze sobą w różnych proporcjach.
Ale czy wiesz skąd się wzięło święto 1 Maja? Albo Matki Boskiej Zielnej – dzień wolny od pracy i święto narodowe 15.08?
Jeśli nie masz pewności, czytaj dalej, w drugiej części odkrywamy różne smaczki.
CZYTAJ DALEJ: Skąd się wzięło święto 1 Maja, Matki Boskiej Zielnej 15.08 i Noc Kupały 24.06 – Koło Czasu cz.2
Co miesiąc albo 2 tygodnie wysyłamy najświeższe ogłoszenia z dobrym słowem w pakiecie 🙂

Pomóż Jasnej Polsce, by powstawały kolejne!
Źródło ilustracji w tekście: Internet (gł. Pinterest, Unsplash, Pixabay), chyba, że podano inaczej.
Do napisania tego artykułu wykorzystałam fragmentarycznie i eklektycznie materiał z książki „Trzy kolory bogini” Anny Kohli oraz z następujących stron:
Kalendarz świąt Jana Suligi http://www.jws.net.pl/do-poczytania/kalendarz-swiat/
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gromnica_w_tradycji_S%C5%82owian
Oraz inne strony, blogi, portale:
www.astromagia.pl/magia-i-rytualy/wicci-sabaty/9552-imbolc-swieto-matek-i-bogin
okulta.pl/poganstwo/item/202-swieta-poganskie
Komentarze
Ola
Należałoby dodać, że te święta zostały przez Kościół wypaczone. Kiedy nie dało się wykorzenić starych wierzeń, wykorzystano je nadając nowe znaczenie kościelne. Tak było np. z Jarymi Godami, czyli wielkim świętem budzącego się życia, symbolizowanym przez Barana(Słońce wchodzi w znak Barana), którego KK zabijał rytualnie w Wielkanoc, zabijając tym samym życie i robiąc ze święta życia, wielkie święto śmierci. Nieprzypadkowo wybrano tę datę na śmierć Jezusa, który uosabia Słońce, dawcę życia i ożywczą energię. Podobnie zmanipulowano resztę świąt, wypaczając pierwotne znaczenie, bądź nadając im przeciwne znaczenie.
RA - Jasna Polska
Cenny komentarz Olu – dziękuję 🙂