Skąd się wzięła Majówka, święto 1 Maja i dalej (1-2-3.05), czyli cały ten majowy czas odpoczynku, fiesty i celebracji
Czy wiesz dlaczego mamy Majówkę w Polsce? Zaczyna się obrzydłym wszystkim w PRL-u świętem Pracy – 1 Maja, potem mamy Dzień Flagi / Polonii – 2 Maja, potem Konstytucji 3 Maja. Święta państwowe, oficjalne, a energia leciutka, radosna, pełna życia…
Oczywiście, sporo można „zwalić” na wspaniałą porę roku i fakt, że generalnie ludzie mają po prostu wolne.
Ale dlaczego akurat w tym czasie – dokładnie na początku maja?
I to tak doskonale pod rząd, żeby na pewno podkreślić potrzebę świętowania tej części roku?
Majówka to tylko inna nazwa na bardzo stare święto
Ja bym to “zwaliła” na Koło Życia / Czasu – prastary cykl życia i śmierci, który jest w nas ludziach tak silnie zakorzeniony, że – bez względu na koniunkturę, świadomość, ustrój i postęp – świętujemy je wciąż i wciąż, nadając tylko tym samym świętym dniom inne nazwy.
Energia jednakże pozostaje ta sama…
Spójrz na Koło Czasu:
(rys. Ra / Jasna Polska)
Pierwsze dwie główne osie Koła Życia i Czasu stanowią kosmiczne Dni Bramy.
Dni kiedy Gaja bierze bardzo głęboki wdech, a zasłony pomiędzy wymiarami są najcieńsze. Są to oczywiście Równonoce i Przesilenia.
Dni magiczne, metafizyczne, przepełnione potężną Energią.
Jeśli spojrzysz na Koło z zaznaczonymi nań 4 datami: 21 marca, 21 czerwca, 21 września, 21 grudnia, zobaczysz, że dzieląc ćwiartki pomiędzy nimi na PÓŁ, uzyskasz daty:
1 lutego (1.02), 1 maja (1.05), 1 sierpnia (1.08), 1 listopada (1.11)
Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Koło Czasu – 8 prastarych świąt, które obchodzimy do dziś: 1.02 – 21.03 i dalej. Jak kościół przejął wszystkie pogańskie święta – cz. 1
A zatem ważny czas, przypadający na początek maja to nie przypadek.
Chcemy, by ludzie z naszego świata wspierali się nawzajem, korzystając z usług i produktów “swoich”, a nie tych wciskanych przez korporacje. Dodaj swoje ogłoszenie.
1 Maja (1.05) – Święto Wiosny, Zieleni, Rozkwitu Życia czy może Święto Pracy?
Kiedyś obchodzono ceremonie, które zaczynały się na wieczór przed, czyli w wigilię święta (31. dnia miesiąca) i kończyły dzień po danym święcie, czyli 2.dnia miesiąca (często nazywa się ten czas sabatem).
1 Maja w powszechnej świadomości znane jest jako Święto Pracy.
Może i faktycznie ma to związek ze strajkami w Chicago z maja 1886, do którego potem ideologię dorobiła II Międzynarodówka, ale… to tylko nakładka trójwymiaru…
(Przy okazji – zauważ pewną prawidłowość – jeśli kościół nie zdławił jakiegoś ważnego, starego święta, zrobi to na pewno za niego aktualny system.)
Tymczasem 1 Maja (a raczej okres 30.04 – 2.05) to… święto Rozkwitu Życia.
Święto takich bogiń jak słowiańska Żywia, celtycka Beltane, rzymska bogini wiosny Maja, czy ewentualnie Ysahodhara – małżonka Buddy (2.05).
W starej kronice z XVI w. czytamy:
„Łysa Góra (…) na tym też miejscu był kościół trzech bałwanów, które zwano Łada, Boda, Leli. Do których prości ludzie schadzali się pierwszego dnia Maia modły im czynić i ofiarować.”
(źródło – Anna Kohli za: Powieść rzeczy istey o założeniu klasztora na Łysej Górze braciey z zakonu św. Benedyktyna)
Dołącz do nas i dodaj to ogłoszenie. Tutaj są ludzie, którzy bardzo chcą Cię znaleźć!
Majówka według Słowian
Także słowiańskie Dziady Wiosenne obchodzono w pierwszych dniach maja, co znowu potwierdza, że czas ten jest wyjątkowym.
Więź między przodkami, zbiorami a sprawami płci jest tak silna, że kulty żałobne, agrarne i kult płodności niejednokrotnie są ze sobą silnie związane, tworząc niemal jedno.
Czytaj więcej na Jasnej Polsce o Śmierci i o tym, jak połączona jest z Życiem!
Na przykład, u ludów północy Boże Narodzenie (Yul) było świętem zmarłych, a równocześnie okazją do wychwalania urodzaju i życia. W dniu tym odbywały się uczty, obchodzono wesela i porządkowano groby (Mircea Eliade, Traktat o historii religii).
Nie inaczej było u naszych Słowian, którzy oprócz Dziadów Wiosennych i jesiennych, utrzymywali aktywny kontakt z przodkami także w pozostałe święta Koła Czasu, według internetów głównie w czas obu Równonocy.
Majówka, czyli święto Beltane
Nie wchodząc w szczegóły, bo na temat celtyckiej bogini Beltane w internetach jest mnóstwo informacji, początek maja to święto miłości i płodności.
Wiosna wróciła, młody bóg (Król Dębu) zaślubia młodą boginię Beltane – następuje poczęcie, które symbolizuje początek nowego życia, radość i odrodzenie.
Czytaj także: Czego nauczyła mnie pewna lesbijka o dniach płodnych, ciąży i spełnianiu marzeń niemożliwych do spełnienia
Majówka, czyli święto Macierzyństwa
I ostatnia bardzo interesująca kwestia, która świadczy o tym, jak ważny to okres.
Otóż 2.05 w większości krajów obchodzi się Dzień Matki!
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju.
W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Zwyczaj ten powrócił w 17w. Anglii pod nazwą niedziela u matki. (…)
Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo.
Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II WŚ (Wiki)
Co symbolizuje Dzień Matki w tym właśnie czasie? – Zanoszenie Mamom kwiatów i słodyczy? Fakt, że jest to dzień wolny – a więc naprawdę ważne święto?
Początek Maja to celebracja słodkiej, macierzyńskiej energii Matki Natury, która w tym okresie jest wyjątkowo czuła, delikatna, kochająca, łagodna oraz podziękowanie jej za błogosławieństwa, którymi nas obdarza.
Osobiście uważam, że długi weekend majowy, który mamy w Polsce, jest taką energetyczną pieczęcią pochodzącą ze starych czasów.
Mimo, że obchodzimy Święto Pracy oraz Konstytucji 3 Maja i Święto Flagi Polskiej, to czuję, że to nie jest przypadek, że wtedy akurat Polacy masowo odpoczywają, piknikują na łonie przyrody, spędzają czas na beztrosce, zabawie i relaksie w Naturze. I aby móc to wszystko zrobić – ustawowo mają wolne!
Nasza silna więź z Gają sprawia, że akurat w tym okresie, intuicyjnie zrobiliśmy sobie kilka narodowych świąt wolnych od pracy.
Cieszmy się nadchodzącym czasem i niech Matka Natura ześle nam słodką, łagodną, dobrą pogodę na ten czas.
I każdy inny także…
Aho!
Czytaj także:
-
Dlaczego nasze drogi duchowe tak bardzo się różnią? I dlaczego każdy ma rację?
-
15 Cech Wspaniałych Ludzi Nowej Ery
-
Zamiast noworocznych postanowień – 7 Demotywatorów, które niosą ulgę, spokój i komfort

Pomóż Jasnej Polsce, by powstawały kolejne!
A propos wolnego – przypominamy o relaksującej kategorii Festiwale – Wakacje – Zjazdy – Konferencje:
Festiwal Jaśniej 2025
dolnośląskie | RudnicaIII Festiwal Natura i zdrowie
dolnośląskie | Moszna ZamekPełnia Życia – Kreta 2024 – taniec, joga, transformacja, relaks, regeneracja
Europa Południowa | Kreta - GrecjaPramen Festival 2025 Kwiat Paproci
małopolskie | BolęcinMiejsce na festival – Pole namiotowe Masz Moc
łódzkie | Biała Rawska
KULTOWE! I słodkie jak początek maja i nadejście Wiosny 🙂
Źródło ilustracji w tekście: Internet (gł. Pinterest, Unsplash, Pixabay), chyba, że podano inaczej.
Komentarze
Kasia
Jestem wielką fanką majówki, także, ale nie tylko dlatego, że 30 kwietnia to dzień moich urodzin. Różnych rzeczy mogłabym się czepiać w swoim życiu, ale na pewno nie daty urodzin. Najsłodszy, najbardziej radosny początek wiosny. . I co roku troche czuje się tak jakby cała Polska tez świętowala razem ze mną ?lepiej bym tego nie wymyśliła!
RA - Jasna Polska
Wszystkiego najlepszego 🙂