Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego


Bywa czasem tak, że podróże kształcą. Nie zawsze i nie wszystkich, ale nawet w miasteczku, które widziało się już 1000 razy, można odnaleźć coś absolutnie niezwykłego – polskiego Teslę, naukowca Juliana Ochorowicza.

Dlaczego porównuję go do Tesli?
Bo Julian Ochorowicz także wyprzedził kilku wynalazców, lecz to im, nie jemu, dostały się laury i tytuły własności, do tego, co skonstruował i pokazał światu nasz rodak.
Poza tym, tak jak Tesla, totalnie wyprzedził swą epokę; rozumiał energię, czuł silnie, że istnieją inne światy i wymiary i zgłębiał je na swój sposób.
No i wreszcie jak on, umarł niedoceniony.

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Julian Ochorowicz – podróżnik w czasie, niezwykła Istota, wyprzedzającą epokę i energię, w której przyszło mu żyć

 

Dusza, telefon, gramofon i telewizor

Julian Ochorowicz zaczął swą karierę zapomnianego, celowo pominiętego, a nawet szkalowanego później geniusza, pierwszą nagrodą za rozprawę o naturze duszy w konkursie Uniwersytetu Warszawskiego. Miał wtedy 18 lat.
We Lwowie, jako doktor habilitowany dawał oblegane i uwielbiane wykłady z psychologii. Robił to za darmo, a po pracy eksperymentował w laboratorium z elektrycznością i elektromagnetyzmem.
Już tam na tyle kłuł w oczy swą niezwykłością, że nie otrzymał zasłużonej profesury.
Rozczarowany przeniósł się zatem do Paryża i tam uskutecznił parę wynalazków, z obszaru, który najbardziej go fascynował, czyli przesyłania informacji na odległość.
Najpierw wymyślił swoją wersję telefonu, którą zaprezentował podczas Światowej Wystawy w Paryżu, gdzie transmitowano przez aparat Ochorowicza, bardzo głośno i dokładnie koncerty Opery Paryskiej. Udoskonalony model na podstawie kulejącej w owym czasie konstrukcji Bella, był popularny w Europie (produkowała go firma Paul Barbier). Mimo to cała sława przypadła Bellowi, który później telefon opatentował…

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Jakimś cudem w naszym kraju zachował się oryginał telefonu skonstruowanego przez polskiego Teslę – Juliana Ochorowicza

 

Potem wynalazł fonograf – urządzenie do zapisu i odtwarzania dźwięku, który 6 lat później uznano za wynalazek, opłacanego przez korpo-giganta Western Union, Edisona…
Następnie wynalazł termomikroskop, za który otrzymał dyplom honorowy (chociaż tyle…)
Jeszcze potem wynalazł pra-pra-telewizor, nazywając urządzenie do przesyłania obrazów “telefotoskopem” albo „telefotonem”. Pracował także nad kolorową fotografią.
Jak wiemy, żaden z tych wynalazków nie jest w ogóle łączony z jego nazwiskiem.
A to nie wszystko…
W 1911 r. Ochorowicz opublikował własny model układu okresowego pierwiastków. Napisał także pierwszy akademicki podręcznik psychologii, a także wiele innych książek. Ostatnią z nich poświęcił z kolei programowi “odnowy narodu” – ożywienia ducha i moralności Polaków.
Julian Ochorowicz oprócz wszystkich wynalazków pragnął także leczyć. I zabrał się za to na kilka sposobów – konstruując hipnoskop, budując secesyjne uzdrowisko w Wiśle oraz badając zjawisko mediumizmu.
Ale po kolei.

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowy

Dołącz do Jasnej Polski i dodaj swoje ogłoszenie – czekamy na każdy przejaw kreacji, pasji i serca 🙂

Poniżej oferty z kategorii Nowa Biologia – Nowa Fizyka:

 

Fizykalna Terapia Naczyniowa -Kontuzje-urazy-zwyrodnienia -poprawa mikrokrążenia

wielkopolskie | Poznań , Czerwoank , Suchy Las, Murowana Goślina,Bolechowo-Osiedle ul.Graniczna 1 62-005
Szczegóły cenowe
Terapie stacjonarne (najnowszy model 2019) rezerwacje telefoniczne Testowanie przed zakupem rezerwacja telefoniczna (wypożyczenie systemu) obsługa cały kraj min okres 4 tygodnie max 8 tygodni (model 2019)

Produkty w/g technologii dr. T. Keshe

wielkopolskie | Poznań
Szczegóły cenowe
Produkty technologii Keshe Jeśli jesteś zainteresowany Magravem domowym, samochodowym, Systemem Balansującym, wodą plazmową skontaktuj się w sprawie szczegółów. Zapraszam do kontaktu

Refugium Zdrowia – kurs radiestezji w Poznaniu.

wielkopolskie | Poznań
1690 PLN
Szczegóły cenowe
Można płacić w ratach lub w całości.
Wydarzenie odbywa się cykliczne co 17.01.2020 dni
17.01.2020

 

 

Hipnoza, mediumizm, zjawiska paranormalne

Hipnoskop był urządzeniem, które weryfikowało, kto jest podatny na hipnozę, tak aby leczyć hipnotycznymi transami osoby, na które faktycznie ona działa. Urządzenie – rurki z magnesem – działało i faktycznie poprawnie selekcjonowało przyszłych pacjentów.
W Paryżu Ochorowicz stał się uznanym i szanowanym specjalistą w dziedzinie hipnozy i parapsychologii. Do tego stopnia, że wielki uczony francuski – fizjolog Charles R. Richet, noblista z 1913 r., zlecił mu napisanie hasła o mediumizmie do prestiżowego “Słownika psychologii” (1911) nagrodzonego potem przez Akademię Nauk.
To były magiczne czasy fin de sieclu, latających stolików i rozmów z duchami. Hipnoza, telepatia, telekineza, czy byty astralne uważano wówczas za przedmioty badań naukowych. A nasz niedoceniony polski Tesla głosił, że siłą umysłu można materializować przedmioty i zjawiska, a każdy człowiek ma swojego astralnego bliźniaka…

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Niezrównany Julian Ochorowicz w akcji 🙂

 

Julianowi Ochorowiczowi przyklejono później łatkę przywołującego duchy szarlatana. Tymczasem on badał skąd biorą się dziwne zjawiska, jakie manifestowały się podczas wywoływania duchów. Jego zdaniem pochodziły nie z zaświatów, ale z głębin ludzkiego umysłu.
W trakcie seansów medium zmieniały się fizycznie. Podobnie w czasie hipnozy, ludzie odczuwali fizycznie, jako realne, zjawiska im „wmówione”.
Ochorowicz nazwał to ideoplastią i głęboko wierzył, że to mózg ma ogromny potencjał i może dowolnie wpływać na ciało. Dlatego badał osoby mediumiczne, spotykał się z nimi w Polsce i na świecie (badał m.in. słynną Helenę Bławatską, która podobno nie przypadła mu do gustu).
Owocem badań jest książka “Mediumizm i zjawiska parapsychiczne” (1913).
Inną książką naszego szalonego naukowca była “Wiedza tajemna w Egipcie” (1898), w której rozpracowywał genezę okultyzmu oraz sztuczki i manipulacje kapłanów egipskich.

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Po lewej pamiętnik Juliana Ochorowicza, po drugiej książka o słynnej, tajemniczej wyprawie Andrego, o której pisałam jakiś czas temu, z przedmową naszego polskiego Tesli oczywiście 🙂

 

Miasteczko Wisła – trudna miłość

Ochorowicz przeniósł się do Wisły z Warszawy, ponieważ – mimo szacunku, jakim cieszył się za granicą – zaściankowe i zawistne polskie środowisko dziennikarsko-naukowe zalało go hejtem. Oskarżenia, pomówienia, wyszydzanie, upokarzanie… – oto co spotkało polskiego Teslę ze strony rodaków po powrocie z Paryża. Dlatego uciekł do Wisły w poszukiwaniu spokoju.
Przekształcił on nikomu nieznaną góralską wieś Wisłę w znane letnisko, budując w niej kilka uzdrowiskowych willi oraz promując to miejsce w Polsce. Gościł w nich warszawską socjetę, m.in. Bolesława Prusa (który był jego kolegą z gimnazjum oraz sportretował Ochorowicza w Lalce, jako wizjonera Ochockiego). Władysław Reymont, pod jego wpływem psychologicznym, napisał w Wiśle pierwszy tom „Chłopów”.
W jednej z secesyjnych willi – „Ochorowiczówce” stworzył laboratorium i przeprowadzał swe eksperymenty nad mediumizmem. To nie spodobało się konserwatywnym mieszkańcom. Ochorowicz wyjechał z Wisły w 1914 i już tam nie wrócił. Willę zniszczono i rozgrabiono.
Zmarł 1917 w Warszawie – w mieście, w którym tzw. środowisko naukowe całkowicie go zdemolowało, a jednocześnie pod drzwiami ustawiały się kolejki ludzi na skuteczne leczenie „do pana doktora”.

 

Jasna Polska alternatywny portal duchowy, blog, wyszukiwarka ogłoszeń, szukaj warsztaty, kursy, wydarzenia, rozwój osobisty, duchowość, ezo ogłoszenia, blog rozwojowy, blog duchowyKliknij w e-booka 🙂

 

 

Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce

100 Lat po śmierci polskiego Tesli, mierny trójwymiar wciąż nie chciał wypuścić go ze swych szponów. Willa podupadała, a o Ochorowiczu już nikt nie pamiętał.
Na szczęście świat się zmienia, a rosnące wibracje i transformująca się (nie)świadomość zbiorowa pozwalają na odkrycie spraw, które dotąd nie miały szans zaistnieć.
W Wiśle postanowiono w końcu stworzyć w zrujnowanej Ochorowiczówce muzeum, upamiętniającego jej niezwykłego właściciela, który na dodatek tak bardzo przysłużył się miastu.
Co prawda Muzeum magicznego realizmu w końcu otwarto, ale zanim się to wydarzyło, miejscowi „duchowni” – księża i pastorzy zgłosili oficjalny protest, twierdząc, że miasteczko toczy alkoholizm z powodu “obciążenia okultystycznego”, które sprowadził na nie “okultysta Ochorowicz”.
Wiem z bezpośrednich źródeł, że część mieszkańców, tych bardziej „wierzących”, wciąż nie akceptuje przywrócenia należytego miejsca w pamięci Polaków tej niezwykłej, fascynującej Istocie, która na chwilkę przybyła do nas, by zagrać w Grę pod roboczym tytułem „Julian Ochorowicz – zapomniany geniusz, człowiek renesansu, polski Tesla”.
Szkoda, że tak późno, ale najwyraźniej dopiero teraz my Polacy jesteśmy na to gotowi.
Wypijmy za zdrowie Juliana, bo choć raczej nie wierzył w życie po śmierci, na pewno będzie mu teraz bardzo miło 🙂
Aho

Przeczytaj także o innych wspaniałych Polakach na Jasnej Polsce:

To też może Cię zainteresować:

Dobrze się czujesz na Jasnej Polsce?

Prosimy - wesprzyj jej rozwój (na co potrzebujemy funduszy - dowiesz się tu)
Dziękujemy! Aga i Adrian

Kliknij:

 

Poniżej kilka zdjęć z magicznej Ochorowiczówki w Wiśle (Beskid Śląski):

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Krzysztof Wiśniewski – Dolina królów

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Jarosław Jaśnikowski

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Marcin Kołpanowicz – Lady of the Landscape

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Jarosław Jaśnikowski – Listopadowa noc

 

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Jakub Różalski – Gdzie niegdyś stała pogańska świątynia

Czy znasz polskiego Teslę? Julian Ochorowicz – zapomniany wynalazca telefonu, telewizji… para-psycholog, człowiek renesansu, badacz nieznanego

Malowniczy tarasik w Ochorowiczówce

 

Jasna Polska to medycyna naturalna, zdrowie, tantra, medytacja, ezoteryka, astrologia, muzyka relaksacyjna, wibracje, motywacja, ekonomia spoleczna, slowianie, alternatywne oferty pracy, duchowość, rozwój osobisty, rozwój duchowy, świadomość, warsztaty rozwoju osobistego, ośrodki i centra rozwoju osobistego, bio zywnosc, alternatywne media, slowianie, rekodzielo, ksiazki o rozwoju, ezo ogłoszenia, blog o życiu, blog duchowyWesprzyj Jasną Polskę – dziękujemy <3

 

Źródło zdjęć: archiwum autorki

Żródła informacji: Tramwaj Cieszyński nr 1, 2018 oraz 1, 2, 3

Liczba odwiedzin: 38652
RA - Jasna Polska

Autor: RA - Jasna Polska

Ra, czyli jeden z 7 miliardów ludzi na Ziemi. Ma Serce, Duszę, Ciało i... ego :) Więcej o mnie znajdziesz w zakładce Zespół.

Wszystko co lubisz prosto na Twój e-mail

Disclaimer:
Ten blog pisany jest z potrzeby Duszy i Serca. Jest po to, by pokazać Ci, że nie jesteś Sam/a w swoich Poszukiwaniach. Jest nas więcej :) - nawet jeśli nasze drogi się różnią. Dlatego wybierz stąd dla Siebie tylko to, co z Tobą rezonuje - co Cię wzmacnia, inspiruje i wspiera. Po to właśnie piszemy. AHO <3

Komentarze

 1. Avatar
  Grażyna
  | Odpowiedz

  Piękne,magiczne miejsce.Warto przyjechać w Beskidy i przy okazji/a może koniecznie w tym celu/odwiedzić to wspaniałe muzeum.Dziękuję RA ,że napisałaś o tym genialnym Polaku.Pozdrawiam

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   🙂

 2. Avatar
  Tom
  | Odpowiedz

  W Głownie, miasteczku w pobliżu Łodzi, żyje Ludwik Jarlachowicz. Wynalazł tanie paliwo, które mogłoby zastąpić benzynę, ale chciwe korporacje nie pozwoliły Panu Ludwikowi opatentować wynalazku. Warto odszukać Pana Ludwika, dopóki żyje.

  • Avatar
   Andrzej
   | Odpowiedz

   Dzien dobry , interesuje sie wynalazkami i wspolpracuje juz z jednym naukowcem ktorego poznalem na zlocie harmoni kosmosu , bardzo prosze o kontakt do Pana Ludwika Jarlachowicza pozdrawiam Andrzej Sęk

 3. Avatar
  Andrzej
  | Odpowiedz

  I ja przez 7 lat w Wiśle mieszkałem i o Ochorowiczu słyszałem, że wywoływał duchy. Nie miałem wtedy wiedzy ,czym w rzeczywistości się on zajmował. Nie miałem pojęcia ,że był w tamtych czasach GENIUSZEM.
  Dziękuję za uświadomienie mi, kim ON w rzeczywistości był i co robił.

  • RA - Jasna Polska
   RA - Jasna Polska
   | Odpowiedz

   Andrzeju dziękuję Ci za ten komentarz.
   My Polacy niestety mamy dużą zdolność do ubijania niezwykłych, unikalnych, wyjątkowych rodaków. Takie zawistne paskudztwo wciąż pływa w naszej (nie)świadomości zbiorowej. Dlatego tak ważne jest, by zacząć myśleć dobrze o sobie nawzajem, doceniać się, szanować i akceptować swoje sukcesy (jeśli nie umiemy się z nich cieszyć, nie szkodzi, nie trzeba być od razu aniołem, ważne by zaakceptować fakt, że komuś idzie świetnie i pójść dalej swoją drogą, nie próbując go zniszczyć).
   To jest robota do wykonania przed każdym z nas :). Istoty takie jak Julian Ochorowicz pokazują nam, że warto i że to jest jedyna droga do realnej zmiany na lepsze w tym kraju. Bardzo serdecznie pozdrawiam!

 4. Avatar
  Beata
  | Odpowiedz

  Przydałaby się wersja po angielsku żeby nie tylko Polacy przeczytali o odkryciach polskich wynalazców ale przede wszystkim narody, które sumiennie przypisują sobie największe zasługi pomijając pionierów naukowych.

 5. Avatar
  ametyst
  | Odpowiedz

  dla mnie Ochorowicz to przede wszystkim badacz duchów i zjawisk spirytystycznych. Opowiada o tym m.in. książka “Duchy czy nieznana siła?”

 6. Avatar
  arti
  | Odpowiedz

  no tak, nasza najzwyklejsza zawistna strona charakteru. ale sam człek niesamowity, dobrze że jeszcze ktoś o nim pisze, pamieta. byłem w wiśle a nic nikt słowem nie rzekł – a szkoda.

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderację

Jasna Polska NIE jest autorem publikowanych ogłoszeń. Nie odpowiada za ich treść, oferowane usługi bądź produkty.
Wyznajemy zasadę, że każdy kreuje swoją rzeczywistość i sam odpowiada za podejmowane przez siebie decyzje.